گوشت خوک و مضرات آن

دسته‌بندی: تغذیه و سلامت, مطلب علمی نظرات: 11

گوشت خوک و مضرات آن

Dirty-Pig

یکی از مواد غذایی که مصرف آن به هر صورتی اکیدا منع شده گوشت خوک است و مصرف آن در بسیاری از ادیان ازجمله دین اسلام، یهودیت و حتی مسیحیت حرام شده است. به تجربه ثابت شده هر چیزی که مصرف آن حرام شمرده شده قطعا به نوعی برای انسان مضر است و البته تاکنون هم دلایل علمی زیادی برای اثبات این مضرات ارائه شده است. در این میان تحقیقاتی هم روی خوک و گوشت آن صورت گرفته که حاوی مطالبی است که عدم مصرف آن را تایید کرده و شاید بتواند عده‌ای را که هنوز در مورد دلایل منع مصرف این گوشت توجیه نشده‌اند، متقاعد کند.

امروز این واقعیّت ثابت شده که گوشت خوک بیش از آنچه که تصوّر مى شود، خطرناک است. خطرات متعدّدى از این رهگذر دامنگیر مصرف کنندگان آن مى شود که هم از نظر اخلاقى (از طریق هورمونها) و هم از نظر بهداشتى صورت مى گیرد.
در اینجا تنها به یکى از زیان هاى بهداشتى آن که بیمارى خاصّى است به نام تریشینوزیس اشاره میکنیم و جالب این که آنچه در ذیل مى خوانید ترجمه مقاله اى است از یکى از منابع علمى آمریکایى که توسط آقاى دکتر محمّد غفرانى ترجمه شده است:

یک بیمارى خطرناک ناشى از خوک
اغلب سازمان هاى بهداشتى، گزارش هایى از اطبّا درباره بیمارانى که شدیداً به بیمارى موسوم به تریشینوزیس مبتلا هستند دریافت مى کنند و اکنون این گزارش ها تا حدّى حکایت از این مى کند که این بیمارى جنبه «اپیدمى» یافته است؛ یعنى، موارد این بیمارى به مراتب بیشتر از آن است که قاعدتاً در جامعه باید باشد.
«تریشینوزیس» یک بیمارى انگلى است که ناشى از کرم کوچک مویى شکل مى باشد که خود از انواع کرم هاى گرد است. این کرم دوره زندگى خود را در بدن خوک و برخى حیوانات دیگر مى گذراند، هرچند هر پستاندار ممکن است با خوردن گوشت خوک آلوده، خود به این مرض مبتلا شود، ولى حسّاسیّت انسان دراین جهت به مراتب بیشتر است; به عنوان مثال، خرس با خوردن اجزاى بدن خوک مانند روده به آسانى آلودگى یافته و شکارچیان و افراد دیگرى که گوشت خرس آلوده را مصرف نموده اند به نوبه خود به این بیمارى مبتلا شده اند.
معمولا انسان در اثر خوردن گوشت خوک که به نحو کافى پخته نشده است، به این بیمارى مبتلا مى شود (کسى نمى تواند مدّعى باشد گوشت خوکى را که مصرف مى کند کاملا پخته شده است، زیرا هم اکنون مواردى از تریشینوزیس ناشى از خوردن گوشت خوک دیده مى شود که به ظاهر قبلا با وسایل مدرن آن را به نحو اطمینان بخشى پخته بودند و خود نگارنده مقاله در پایان به این مطلب اشاره مى کند. (توضیح مترجم)
یک مطالعه بر مبناى «اتوپسى» نشان داده است از ۲۵ میلیون نفر مردمى که این انگل را در بدن خود نشو و نما داده اند، تنها دسته اى از آنها علایم بیمارى را به نحور بارز «بالینى» نشان داده اند، ولى هزاران مورد بیمارى از نظر پزشکان ناشناخته مانده است!
همچنین تخمین زده شده است که از ۲۵ میلیون نفر مردمى که آلودگى آنان با اتّکا به پیدا شدن این انگل در عضلات بدن و اغلب در «دیافراگم» ثابت شده است، ۱۶۰۰۰ نفر بیمارى را به نحو مشخّص و واضح در کلینیک نشان داده اند که از این عدّه پنج درصد به جهت شدّت آلودگى در گذشتند.

طبق بررسی‌ها خوک از کثیف‌ترین و آلوده‌ترین حیوانات به شمار می‌رود که در واقع همه‌چیزخوار است و هر چیزی را که فکرش را بکنید، از لاشه حیوانات و حشرات مرده، کرم‌ها و آشغال گرفته تا حتی ادرار و مدفوع خودش را نیز می‌خورد، به همین دلیل بدن خوک منبع انواع آلودگی‌ها و ویروس و میکروب‌ها است.

stitched_pig

 

کرم کدو، انگلی شایع در مصرف‌کنندگان گوشت خوک

خوک‌ها به خاطر زندگی در جاهای کثیف و آلوده و تغذیه از انواع مواد کثیف منبع انواع کرم‌های مختلف همچون کرم کدو هستند. این کرم بسیار خطرناک است که مدت‌های زیادی در روده زندگی می‌کند. ضمن آن که در بدن خوک مدام رشد می‌کنند و زمانی که انسان از گوشت آن تغذیه می‌کند، تخم‌های این کرم وارد جریان خون شده و به اندام‌های بدن می‌رسد. ورود تخم این کرم به مغز باعث کاهش حافظه، به قلب باعث بروز حمله قلبی، به چشم باعث نابینایی و به کبد باعث آسیب جدی می‌شود که حتی ممکن است سیروز کبدی را به همراه داشته باشد. همچنین اگرچه عفونت ناشی از کرم کدو معمولا در روده رخ می‌دهد ولی در تمام بدن می‌تواند ایجاد شود و با مصرف گوشت‌های خام و نیز گوشت خوک بروز می‌کند. بیشتر افراد مبتلا علائمی ندارند ولی افرادی که تخم‌ها در روده آنها قرار گرفته، با نشانه‌هایی چون دردهای شکمی، اسهال و کاهش اشتها به پزشک مراجعه می‌کنند. البته بسته به این که تخم‌ها در کجای بدن قرار دارند، علائم بیماری متفاوت است. گاهی برای تشخیص آن نمونه مدفوع، تصویربرداری یا آزمایش خون لازم است.

کرم کدو انواع مختلف دارد که نوع «تنیا سولیوم» آن در مغز و عضلات خوک موجود است. این کرم بزرگ و تخت است در روده زندگی می‌کند و اندازه‌اش از ۵/ ۴ تا ۹ متر است. بخش‌های حامل تخم این کرم در مدفوع قرار دارند. این تخم‌ها با ورود به بدن انسان، در بدن او شروع به تخمگذاری و تکثیر می‌کنند، به دیواره روده حمله می‌کند و از طریق جریان خون به ماهیچه‌های اسکلتی و سایر بافت‌های بدن می‌رسد و تولید کیست می‌کند. کرم کدو یکی از شایع‌ترین عوامل بروز انگل‌های مغزی به شمار می‌رود. این نوع بیماری انگلی بیش از ۵۰ میلیون نفر را در سطح جهان مبتلا می‌کند که عامل اصلی حملات صرع محسوب می‌شود.

آلوده شدن روده‌ها یا مغز به این انگل مراحل مختلف رشد کرم‌ها در زمان مصرف گوشت بستگی دارد. اگر در مرحله نوزادی کرم، فرد گوشت خوک آلوده را مصرف کند، کرم‌ها وارد روده و زمانی که در حالت تخم باشند، وارد معده می‌شود که از آن طریق کرم می‌تواند وارد جریان خون شود و به مغز برسد. این کرم‌ها از خون عبور می‌کنند، به بافت مغز وارد می‌شوند و به بافت مغز یا حفره‌های مایع مغزی می‌چسبند. در این صورت به شکل ساختارهای کیست مانندی درمی‌آیند که می‌تواند موجب بروز حملات صرع شود. در واقع حضور این کرم‌ها و انگل‌ها در مغز، فعالیت‌های مغزی را از کنترل خارج می‌کند و صرع رخ می‌دهد. چنانچه این انگل‌ها به حفره‌های مایع مغزی بچسبند، فرد با علائمی چون سردرد، تهوع، سرگیجه و تغییرات حالت رفتاری مواجه می‌شود و در موارد پیشرفته صرع بروز می‌کند. این علائم اضافه به خاطر مسدود شدن جریان مایع مغزی توسط کرم کدوست. در چنین شرایطی پوشش حفره‌های مایع مغزی ملتهب و جریان مایع مسدود می‌شود و چون این حفره‌ها سیستم بسته‌ای دارند، انسداد آنها باعث بالا رفتن فشار مغز می‌شود. فشار بالای مغزی پمپاژ قلب را بالا می‌برد تا خون بیشتری به مغز برساند. دراین حالت و در صورتی که درمان مناسبی صورت نگیرد، قلب قادر به پمپاژ خون کافی به سمت مغز نخواهد بود و اعصاب شروع به مردن می‌کنند و در نهایت آسیب‌های شدیدی به مغز وارد می‌شود.

June1804.2

احتمال ابتلا به بیماری نادر و مهلک

محققان در تحقیقات جدید، نوعی انگل یافته‌اند که عامل بیماری انگلی «تونگیاسیز» به شمار می‌رود. کرم‌های ماده این انگل عامل بروز نوعی بیماری خطرناک است که بتازگی در قسمت‌هایی از کشور اوگاندا مشاهده شده است. این حشرات و انگل‌ها در مکان‌های آلوده و کثیف زندگی می‌کنند و در آنجا تکثیر می‌شوند. به نظر می‌رسد خوک‌ها یکی از عوامل تکثیر و انتشار این حشرات هستند، چون خوک‌ها هم در محیط‌های کثیف زندگی می‌کنند، نگهداری و پرورش خوک‌ها خطر بروز این بیماری را افزایش می‌دهد. این حشرات بسیار کوچک و شبیه کک هستند که معمولا از طریق پاها وارد بدن افراد می‌شود، از خون فرد تغذیه می‌کنند و رشد و تکثیر می‌یابند و بتدریج باعث فساد و گندیدگی بدن افراد می‌شود. همین بیماری باعث مرگ حدود ۲۰ نفر و ابتلای ۲۰ هزار نفر در اوگاندا شده است. علاوه بر اوگاندا، این بیماری در آمریکای لاتین، آفریقا و کارائیب نیز دیده شده است. کودکان و افراد سالمند بیش از سایر افراد در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند و بتدریج توانایی راه رفتن را از آنها می‌گیرد و آنها را می‌کشد.

حتما بخوانید:  رنگ آمیزی گسترش خونی بوسیله رنگ گیمسا

 

گوشت خوک هم مانند گوشت گراز است

گراز حیوانی وحشی است و از گونه خوک‌ها به شمار می‌رود و در واقع همان خوک وحشی است، اما از لحاظ ظاهری با خوک‌ها متفاوت است. این حیوان بومی شمال و مراکز اروپا و مناطق مدیترانه‌ای و نیز آسیا است و شکار گراز در بخش‌هایی از نقاط ایران رواج زیادی دارد و به تصور این که گراز متفاوت از خوک است، از گوشت آن مصرف می‌کنند. این در حالی است که همه مضرات و آلودگی‌هایی که برای گوشت خوک ذکر کردیم در مورد گوشت گراز هم صدق می‌کند و هیچ تفاوتی با هم ندارند. پس بهترین راه برای دور ماندن از خطرات ناشی از مصرف گوشت خوک و گراز دوری‌کردن از آنها و نیز عدم مصرف گوشت این دو حیوان است.

از دیگر دلایلی که مصرف گوشت خوک در بسیاری از ادیان ممنوع شده، تاثیری است که گوشت این حیوان روی خصایص انسان می‌گذارد. محققان و نیز روان‌شناسان معتقدند ما همانی هستیم که می‌خوریم. خوک حیوانی است که نماد بی‌غیرتی است و حیوانی بسیار کثیف است و هیچ تعصبی نسبت به جفت خود ندارد و از لحاظ جنسی بسیار بی‌قید و بند است. محققان در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که این خصوصیات خوک با مصرف گوشت آن قابل انتقال به انسان است و افرادی که مرتب از گوشت خوک استفاده می‌کنند، به مرور دچار بی قیدی نسبت به خانواده خود می‌شوند و در این امور بی توجه می‌‌شود.

جالب است بدانید، خوک از لحاظ بیولوژیکی بسیار شبیه به انسان است و گوشت آن شباهت زیادی به گوشت انسان دارد. به همین دلیل از خوک به دلیل همین شباهت برای کالبدشکافی‌هایی استفاده می‌شود که بخواهند اندام‌های انسان را مورد بررسی قرار دهند.

khook--farsi

 

بیماری‌های ناشی از مصرف گوشت خوک

علاوه بر این که گوشت خوک محل مناسبی برای رشد و تجمع انواع کرم‌ها و انگل‌ها و میکروب‌هاست، عامل بروز بسیاری از بیماری‌ها نیز محسوب می‌شود که بسیاری از آنها به وجود همین میکروب‌ها بستگی دارد. یکی از مشکلاتی که با خوردن گوشت خوک ممکن است ایجاد شود، اسهال خونی است. از مهم‌ترین علل بروز این حالت وجود کرم‌هایی موسوم به «بالانتی دیوم» است که در گوشت خوک به مقدار زیاد زندگی می‌کنند.

بیماری‌های کبدی و هپاتیت عفونی هم ازجمله بیماری‌هایی است که یکی از علل بروز آن مصرف گوشت خوک است. ویروس‌های موجود در این نوع گوشت خطر ابتلا به هپاتیت E را نیز افزایش می‌دهد، به طوری که آن دسته از افرادی که با خوک در ارتباط نزدیک بوده‌اند یا از گوشت آن استفاده کرده‌اند، بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند. تمام این عوامل می‌تواند در نهایت فرد را دچار سیروز کبدی کند.

در ضمن نوعی بیماری به نام باد سرخ، بیماری است که خوک‌ها را مبتلا می‌کند. به همین دلیل افرادی که با خوک‌ها سروکار دارند هم به این بیماری مبتلا می‌شوند. افرادی چون قصاب‌ها که با گوشت خوک در ارتباط هستند، بیشتر دچار این مشکل می‌شوند. این بیماری به صورت لکه‌های قرمز و دردناکی روی پوست دست ظاهر می‌شود که به طور مداوم سوزش دارد و فرد را بسیار آزار می‌دهد.

بروز بیماری‌های قلبی، انسداد عروق و نیز چاقی هم از عوارض مصرف گوشت خوک به شمار می‌رود. گوشت خوک از لحاظ مواد سازنده ماهیچه بسیار فقیر است و بیشتر بدن او را چربی تشکیل می‌دهد و به همین دلیل گوشت او با چربی اشباع زیاد همراه است. علاوه بر چربی زیاد، بالا بودن اسید اوریک در گوشت خوک هم باعث انسداد عروق قلب و در نتیجه بروز بیماری‌های قلبی و بالارفتن چربی خون و حتی سکته و حملات قلبی و سنگ کیسه صفرا در انسان می‌شود. بیش از ۵۰ درصد از آمریکایی‌ها به دلیل مصرف زیاد گوشت خوک، دچار فشار خون بالا هستند. از سوی دیگر، چربی بالای آن، با بروز سرطان روده بزرگ هم در ارتباط است. همچنین گوشت خوک به خاطر سنگین بودن، مشکلات گوارشی ایجاد می‌کند و هضم آن برای روده دشوار است و فرد را ممکن است دچار بوتولیسم کند.

این گوشت با دارا بودن مقدار بالایی هیستامین و ترکیبات ایمیدازول، می‌تواند باعث خارش و التهاب پوستی شود. علاوه بر این، سولفور موجود در مخاط‌ها باعث التهاب مخاط در تاندون‌ها و غضروف‌ها می‌شود و التهاب مفاصل و رماتیسم ایجاد می‌کند. در ضمن افزودنی‌هایی که معمولاً برای عمل آوردن گوشت خوک به آن می‌زنند نیترات‌هایی هستند که خطرناک هستند و به نیتروآمین‌هایی تبدیل می‌شوند که عامل بروز سرطان محسوب می‌شوند. در این میان آنفلوآنزای خوکی هم از آن دسته بیماری‌های انتقال یافته از خوک‌ها به انسان‌هاست که در سال‌های اخیر حرف و حدیث‌های زیادی درباره آن شنیده‌اید. این ویروس در فصل تابستان در ریه‌های خوک به سر می‌برد و در ماه‌های سرد سال حیوان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. به طور معمول سوسیس‌هایی که از ریه خوک‌های آلوده تهیه می‌شوند، منبع آلوده‌کننده هستند و افراد با مصرف آنها مبتلا به آنفلوآنزای خوکی می‌شوند.
گـوشت خوک خیلی از انگلها را منتقل می کند؛ از جمله نوعی کرم(موسوم به کرمِ تِـنـیـا) که برخی از ناراحتی های دردناک را منجر می شود که برخی از آنها کشنده نیز هستند. عـناصـر آن در عـضلات و در چشم و مغز منتشر می شود. میان ۵ تا ۲۵ درصد کـسانی که گوشت خـوک مصرف می کنند ناراحتی نـاشی از کـرم مزبور را دارند. این کرم الـبـتـه در گوشت گاو نیز وجود دارد ولی کرم گوشت گاو خود بخود در انسان تکثیر نمی شود، اما کرم گوشت خوک بـدون عـامل تکـثیر کننده تکثیر می شود. هـمین طور کرم خوک مقاومت بیشتری نسبت به کرم گاو دارد و براحتی کشته نمی شود و خطرناک تر است.
گوشت خوک طبقه طبقه است، و میان آنها پیه های متداخل در همدیگر وجود دارد که بالاترین نسبت روغـن حـیوانی را دارند، و روغـن آن نیز از خطرناکترین نوع روغـن است. درصـد پـیه در گوشت خوک ۲۸ درصد است، در حـالـیکـه مثلاً در گوشت گاو ۴ و نیم درصد می باشد.
گوشت خوک مـقـادیر زیادی اسید دارد. سایر حیوانات ۹۰ درصد این اسید را پس می دهند ولی خوک فقط ۲ درصد آن را پس می دهد. این اسید از جمله باعث التهاب مخ می شود.
یک متخصص آلمانی نتیجه مطالعات خود و دیگران را در رابطه با گوشت خوک چنین بیان می کند: “گوشت خـوک در مناطق گرم خطرناک تر از مناطق سرد است. در سودان و مناطق همجوار آن در یک شرایط آب و هوائی یکسان، تفاوت میان سلامتی کسانی که گوشـت خوک می خورند و کسانی که نمی خورند خـیـلی زیـاد است. هـمـیـنـطـور در هند در یک آب و هوای مشترک، کسانی که گوشت خوک نمی خورند از کسانی که می خورند از سلامتی بالاتری برخوردار هـستند؛ بیشتر عمر می کنند و توان کاری بیشتری دارند. مثلا فرد پیری که گوشت خوک نخورده می تواند فعالیت کند و از ارتـفـاعـات بــالا رود، در حالی که آن که گوشت خوک خورده نمی توانـد این کارها را بکند و زودتر ضعف و بازنشـسـتگی به سراغ وی می آید. کسانی که با تعالیم اسلامی زندگی می کنند از سلامتی خـوب و بـالائی برخوردارند و بیماری هائی که دیگران از مسائل تحریم شده دارند آنها ندارند.”
همینطور وی می گویـد: “در جریان جنگ جهانی دوم از ارتش گزارشی برای آنها آمد که می گفت: سربازان آلمانی دچار ناراحتی ها و آبله هائی در پاها می شده اند که آنها را از جنگ و تحرک بازمی داشـتـه و علاج سرپائی نیز برای آنها کافی نبوده، بلکه به پشت جبهه انتقال داده می شده اند؛ در حالی که مردمی که در همان مناطق و همان آب و هوا زندگی می کرده اند آن ناراحتی ها را نداشته اند. پس از بررسی ها می بینند که ارتش تقریباً همه روزه از گوشت خوک استفاده می کند. گوشت خوک را قطع می کنند و آن ناراحتی ها تمام می شود.
همین طور می گوید: پس از اتمام جنگ که وضعیت اقتصادی خراب می شود و خوک بوفور طبق روال عادی نبوده، اندازه مراجعات به پزشک نسبت به دوران پیش از جنگ کاهش پیدا می کند. ولی با رونق گرفتن اقتصاد و خورده شدن گوشت خوک توسط طبقه ای کـه وضع خوبی داشته، بیماری ها دوباره در آنها شروع می شود، در حالی که طبقه فقیر که هنوز توان استفاده از گوشت خوک را نداشته از سلامتی بهتری برخوردار بوده است. و پس از این که فقیران نیز توان خریدن و خوردن آن را پیدا می کنند دوباره وضع بیماری ها طبق روال پیشین خود زیاد و همه گیر مـی شـود.
همین طـور وی می گوید که در آزمایش های عملی در رابطه با گوشت خوک، ۳۰ عدد مـوش را با خـوراک خوک بزرگ می کند، و ۳۰ تای دیگر را با غذای عادی. آنهائی که غذای خوک داده می شوند سریع بزرگ می شـونـد، تـمـایلات تجاوزگرانه در آنـهـا بیشتر است، و دوست دارند که همدیگر را بخورند و بیماری هائی از قبیل سرطان و بیماری های پوستی در آنها ظاهر می شود؛ ولی آنهائی که با غـذای عـادی بزرگ می شونـد هیچ یک از ایـن موارد در آنها ظاهر نمی شود.
او محتاطانه می گوید: در گوشت خوک سمی است که فهمیده نمی شود، و روغن آن خطرناک ترین نوع روغن است، و موجب تصلب شرایین، بیماری قند، اختلال جریان خون، و نسبت بالائی از کلسترل می شود، و بافت های آن فـسـفـر دارد که منجر به زیانهائی می شود.

حتما بخوانید:  نگاهی جامع به فواید عسل

a pig in mud 031

 

دیگر مضرات مصرف گوشت
خوک یکی از حیواناتی است که طبیعی دانان آنرا جزء دسته ضخیم جلدان می دانند و« گراز یا خوک وحشی» و اسب آبی را از این فامیل می شمارند . خوردن گوشت خوک ضررهای بسیار دارد و با این حال به علت طعم ظاهری آن مورد استفاده قرار گرفته در صورتی که خداوند خوردن خوک را به قوم یهود نهی و بر مسلمانان حرام نموده عیسویان امروز گوشت خوک را می خورند و تعجب در این است که امروزه با آنکه علت حرامی گوشت خوک را فهمیده اند باز از خوردن آن دست بر نمی دارند.
علمای طبیعی امروز با نهایت روشنی فهمیده اند که گوشت خوک چه ضررهای دارد و چه زیان هائی در صحت و سلامتی جامعه به وجود می آورد و ترتیبی جز حرام کردن آن در جهان نیست که از بدی آن جلوگیری نماید.
در فرهنگ لاروس مدیکال در لغت تنیا یا کرم کدو می نویسد ( در کشورهائی که خوک زیاد مصرف میشود مرض لادرری فراوانست و برعکس در کشورهای اسلامی که اصلا خوک نمی خورند این مرض ابدا وجود ندارد )
تفصیل زیانهای گوشت خوک :
۱. زیانهای معنوی و اخلاقی : این موضوع در علوم طبیعی ثابت شده که انسان گوشت هر حیوانی را بیشتر بخورد متصف به اخلاق برجسته آن حیوان می گردد ، مثلا اگر دائما خوراکش گوشت گاو باشد صفت گاوی و زورمندی بهیمی در او پیدا میشود و اگر شیر و گوشت گوسفند بخورد خوی نرم و گوسفندی پیدا می کند ، خوردن گوشت خوک نیز در انسان شبیه اخلاق خوک تولید می کند خوکها در بی غیرتی و بی ناموسی مشهورند و هیچگونه ادبی در زناشوئی ندارند هیچ حیائی از خود بروز نمی دهند و عصبیت جنسی در وجودشان پیدا نمیشود تعجب اینجاست که اروپائیان خود متوجه نقص این حیوان شده و هرکس را که می خواهند به بی غیرتی و نقص حمیت سب کنند او را به نام خوک می خوانند و یکی از بزرگترین فحش های آن هاست یکی دیگر از زیان های معنوی خوک این است که این حیوان هرگونه کثافتی را پیدا می کند می خورد و از هیچ چیز باک ندارد در نتیجه وجودش سراپا کثافت است.
معروف است که خوک مظهر شیطان است و این فکر را بیشتر خود اروپائی ها که مرید حیوان مزبورند دارند چنان که در قصه های مذهبی خود هر وقت شیطان را جسمیت داده اند بصورت خوکی جلوه گرش میسازند.در انجیل برنابا که به علت حقائقی که در آن نوشته میتوان بدان اطمینان کرد خوک را مظهر شیطان معرفی کرده و می گوید که در بدن این حیوان روح شیطانی وجود دارد ، در انجیل هائی که فعلا در دست عیسویان است نیز این موضوع را تایید کرده چنانچه در متی ۸-۲۳ و مرقس ۵-۱ تا ۲۰ و لوقا ۸-۲۶ تا ۳۹ داستان داخل کردن حضرت عیسی (ع) شیطان را میان بدن های گله خوک و فرستادن این گله را به رودخانه شرح داده است بنابراین از لحاظ روحی نیز عیسویان بدی خوردن خوک را می دانند و باز از خوردن آن دست بر نمی دارند.
۲. زیانهای جسمی : زیانهای جسمی خوک بسیار است که دو قسمت آنها مهمتر از همه میباشد یکی تریکین تاتریشین و دیگری کرم کدو ، که ذیلا به تفضیل شرح داده میشود :
۱-تریکین حیوان کوچکی است که در میان گوشت خوک لانه می کند . تریکین کرم کوچکی است که نر آن تا یک میلیمتر و نیم و ماده آن تا سه میلیمتر قطر دارد. در عرض یکماه می تواند از ده تا پانزده هزار تخم گذارد. به محض اینکه در اثر خوردن گوشت خوک تریکین وارد بدن انسان شود گلبولهای سرخ خون ابتدا شروع به زیادی کرده و بعد از بین می روند و کار به جائی می رسد که گلبول خون خیلی کم میشود و انسان دچار مرض کمخونی میگردد و ممکن است این حالت او را به مرگ بکشد.
هنگامی که تریکین ها وارد معده شدند جدار آهکی خود را در اثر دخالت عصیرهای معدی از دست می دهند و به سرعت تولید مثل نموده از راه معده و خون داخل بدن میشوند.
اولین اثر آن سرگیجه و تب های مخصوص من جمله تب های مربوط به دستگاه هضم میباشد بعدا اسهال دست می دهد تب حاصله از این حالت ابتدا ضعیف است ولی رفته رفته سخت و مزمن میگردد.
دردهای دیگری از قبیل روماتیسمی مختلف ، کشش اعصاب ، خارش داخلی بدن ، تراکم پی ها ، کوفتگی و خستگی سخت در تمام کالبد ، جمع شدن عضلات صورت و بالاخره دردهای ناشی از ضعف فوق العاده بدن به وجود آمده پس از چهار پنج روز مرگ فرا میرسد.
آثار دیگری هم در مریض به وجود می آید از قبیل سختی عمل مضغ و بلع ( خوردن ) و تنفس.
ممکن است مرگ در اثر عوامل دیگری نیز تولید گردد زیرا کرمها در هفته سوم اقامتشان در معده شروع به حمله به عضلات می کنند و در هفته هفتم به ریه هجوم می برند و تولید مرض ضعف قوا نموده و مریض را میکشد.
مرضی که از کرم تریکین حاصل میگردد به نام تریکیوز مشهور است این مرض در کشورهائیکه گوشت خوک زیاد مصرف میشود زیاد است و در کشورهای اسلامی که خوک حرام است اصلا دیده نمیشود.
تریکین که داخل معده میشود هیچ دوای کرم کش یا ورمیفوژی قادر به دفع آن نیست هنگامی که نوزادهای تریکین در عضلات نفوذ کند چاره ای نیست و مریض باید تن به مرگ دهد.
برای نشان دادن اهمیت این مرض و سرایت آن کافیست بگوئیم که در یک کیلو گوشت خوک ممکن است ۴۰۰ میلیون نوزاد تریکین باشد.
نتیجه:
حکمت تحریم گوشت خوک را می‌توان پیشگیری از زیان مترتب بر گوشت خوک شمرد ولی این ضررهای بهداشتی و اخلاقی فقط می‌تواند به عنوان فلسفه و حکمت این حکم مطرح شود ـ نه علت انحصاری آن ـ و هنوز باید منتظر کشفیات جدید علمی در این باره باشیم. پس حرام‌ها و حلال‌های خداوند دارای مصلحت‌ها و حکمت‌هایی است که با پیشرفت علوم بدان‌ها بیشتر پی می‌بریم. به عبارت دیگر قرآن به برخی نکات اشاره می‌کند که علوم پزشکی و عقل آدمیان درصدر اسلم آنها را کشف نکرده بود که نمونه‌ی آن همین تحریم گوشت خوک است که برخی از مضرات و حکمت‌های آن اشاره شد.

حتما بخوانید:  خواص باور نکردنی پیاز

pig-farm-pigs-mud-dirty-snout

 

ضررها ی گوشت خوک از لحاظ شرعی

آنچه بیشتر به نظر می رسد که صحیح باشد اثرات منفی گوشت خوک از نظر معنوى است زیرا آن طور که گفته شده است خوک از فضولات و پس‏مانده‏ها تغذیه مى‏کند و در میان حیوانات به عنوان حیوان بى‏غیرت! از آن یاد مى‏شود که هیچ حمایتى از ماده خود نشان نمى‏دهد. در صورتى که از شتر به عنوان حیوان با حمیّت یاد مى‏شود. به طورى که نمى‏توان شتر دیگرى را در مقابل او کشت و گوسفند حیوان رام و آرامى است و چه بسا به تناسب تغذیه از این گونه حیوانات آثار روانى و روحى آنان نیز به انسان منتقل شود اگر چه به میزان محدود همچنان که امروز اثرات بی غیرتی نسبت به خانواده و همسر در غرب آن قدر آشکار است که به عنوان یکی از دلایل فروپاشی تمدن غرب از آن یاد می شود و دانشمندان علم تمدن شناسی یکی از دلایل فروپاشی تمدنها را فروپاشی نهاد خانواده می دانند، در این زمینه خوب است به برخی آمارهای ارائه شده از سوی منابع غربی مراجعه کنید. آن چه گفته شد بخشى از فلسفه حرمت گوشت خوک است چه بسا دلایل بسیار دیگرى نیز وجود داشته باشد.

امام صادق (ع) : مردی از امام (ع) سوال نمود چرا خداوند گوشت خوک و شراب را حرام نموده است ؟ امام (ع) در پاسخ فرمودند : خداوند تبارک و تعالی چیزی را حلال ننموده و چیزی را حرام نکرده مگر برای حفظ مصالح خود مردم. نه آنکه بنا بر میل خود نسبت به چیزی آن را حلال نموده و به خاطر بی میلی خود نسبت به امری آنرا حرام کند. زیرا خداوند که خالق بندگانش میباشد ، می داند چه چیزهائی سبب قوام جسم و روح ایشان میشود. پس آنها را حلال نموده و میداند چه چیزهائی برای روح و جسم انسان ضرر دارد ، آنها را حرام فرموده. برای مثال گوشت خوک را حرام نموده ، زیرا سبب بی غیرتی و بی تعصبی و فساد اخلاق میشود. و شراب را حرام نمود ، زیرا شرابخواری موجب ارتعاش و لرزش بدن است و مروت و جوانمردی را از شخص زائل می کند و شخص مشروبخوار را به تمام امور زشت و قبیح از قبیل زنا با محارم و آدم کشی و هر فتنه ای می کشاند.ر. ک: تفسیر جامع جلد ۲ صفحه ۱۵۶
حرمت گوشت گراز(خوک وحشی) از دیدگاه مذهبی:
۱. قرآن کریم
قرآن کریم، انواع غذاها را که برای جسم و روح انسان مفید بوده و ذائقه‌ی او را نیز ارضاء کرده حلال شمرده است، و از طرفی انسان را از خوردن غذاهای مضر و پلید نهی می‌کند.
ممنوعیت از غذاهای غیربهداشتی و تنفرآمیز یکی از خدمات ادیان الهی به بشریت است، زیرا در شرایطی که میکروب کشف نشده بود و اثرات غذاهای پلید در بوجود آوردن بیماری‌ها روشن نبود، آنها را ممنوع اعلام کرده و این خدمت بزرگی در جهت سلامتی انسان‌ها می‌باشد یکی از حیوان‌هایی که مصرف گوشت آن در فهرست غذاهای حرام قرار گرفته است گوشت خوک می‌باشد که در قرآن از آن به «لحم خنزیر» یاد شده است:

«إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَهَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِیرِ وَ؛.خدا، تنها (خوردن) مردار و خون و گوشت خوک و آنچه را که ]به هنگام سربریدن نام[ غیرخدا بران بانگ زده شده حرام کرده است.»
( مایده :۳) مضمون این آیه، در چهار سوره‌ی قرآن آمده است و علت تاکید قرآن بر این مطلب، همان اهمیت موضوع و خطرات جسمی و روحی مصرف گوشت خوک و نیز آلودگی جامعه‌ی بشری به آن است به طوری که هنوز در برخی کشورهای جهان به ویژه اروپا و آمریکا گوشت خوک جزء غذاهای رسمی آنها قرار دارد.
۲. احادیث درباره حرمت گوشت خوک
حضرت امام رضا (ع) : در جهت تحریم خوردن گوشت خوک می فرماید : (( خداوند خوردن خوک را حرام فرموده چون حیوانی است مهیب و زشت صورت که خدا او را برای پند و عبرت گرفتن خلق آفریده ( یعنی از دیدنش بفهمند که خدا بر هر چیزی توانا است و خدای را بر زیبایی صورت بشری خود شکر کنند ) و بترسند از شهوترانی و بی بند و باری که موجب این میشود که خدای تعالی صورت زیبای بشری را از ایشان گرفته و به صورت خوکشان کند و مسخ شوند ( چنانچه با جماعتی از پیشینیان در دنیا چنین فرمود و سایرین در عالم برزخ و قیامت در اثر داشتن خوی خوک بصورت او محشور میشوند ) و خوک را در بین بشر گذارد تا دلیلی برای گذشتگانی که با این صورت در آمده بودند باشد و جهت دیگر حرمت گوشت خوک آن است که خوراکش پلیدترین پلیدیها و کثیف ترین کثافتها است با مفاسد و زیانهای بسیاری که در خون او است)). ر. ک: وسائل الشیعه ، جلد۱۶ صفحه ۳۷۸ باب اطعمه
امام صادق (ع) : خداوند عده ای را بصورت های گوناگون مسخ کرد شبیه خوک ، بوزینه ، خرس و هرچه از مسوخات دیگر است و آنگاه از خوردن این نمونه ها نهی فرمود تا از این جور حیوانات بهره مند نگردند و عقوبت آنرا خوار و سبک نشمرند ! (تفسیر عیاشی و کتاب الاطعمه و الاشربه وسائل باب۱ صفحه ۳۷۷ )
امام صادق (ع) : یکی ازچهارچیز که سبب پیری زودرس می شود؛ خوردن گوشت خوک است . ر. ک: تحف العقول صفحه ۵۴۰ . باتوجه به آیات وروایاتی فروانی که درموردحرمت گوشت خوک وارد شده است فقها فرموده اند:خوک و سگ دو حیوان نجس العین اند که تمام اجزاء بدنشان حتی مو و ناخن که جان ندارد نجس است و ذبحشان لغو است ، یعنی به هیچ وجه قابل تطهیر نیستند و خوردنشان حرام و گناه کبیره است. (گناهان کبیره جلد ۲ صفحه ۱۸۶-۱۹۱ )
منابع:
برگرفته از پرسمان
پاسخ به پرسشهای مذهبی، ناصر مکارم شیرازی و جعفر سبحانی، سؤال ۱۶
تفاسیر قرآن ذیل آیه‌های یاد شده از جمله نمونه، ج ۱، ص ۵۸۶٫
پژوهشی در اعجاز علمی قرآن، دکتر محمدعلی رضایی اصفهانی.
طب در قرآن، دکتر عبدالحمید دیاب و دکتر احمد قرقوز.
اسلام پزشک بی‌دارو، احمد امین شیرازی.
آموزه‌های تندرستی در قرآن، حسن رضا رضایی.
موسسه ذکر ـ قم
porseshgaran.org
islami-islami.blogfa.com
tebyan.net
pesarebanamak.parsiblog.com
جام جم

این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظرات (11)

 • علی Reply

  باسلام
  قطعا گوشت خوک ضرر دارد

  19 بهمن 1394 at 19:02
 • ناشناس Reply

  با تشکر از مطلبتون.عالی بود

  6 اسفند 1394 at 12:52
 • حمید Reply

  سلام
  عزیزان آنچه در مضرات خوک عنوان کردید درست است اما همه مطلب نیست کتابی بنام سیبرنتیک یا شعور علمی تدوین گردیده که بیش از نود مقاله و کتاب با استناد به آن نوشته شده که یکی بنام فلسفه احکام بسیار عجیب است . مجددأ میگویم بسیار عجیب است و علمی .که یکی فلسفه نجس العین بودن سگ و خوک است در آن کتاب هیچ اشاره ای به آنچه شما ذکر کردید نشده البته بجز بیغیرت کردن که با چند رابطه ساده و ذکر چند هورمون که اثبات کرده این گوشت نه خطرناک . که وحشتناک است این کتاب که نوشته یک از استادان گمنام دانشگاه است تا آنجا تحقیقی است که مثلا به آزمایش خون متهمانی مانند زنا کنندگان با محارم و غیره. و میزان هورمونهای خون آنان پرداخته . لازم به توضیح است دلیل تحریم گوشت خوک با دلیل نجس العین بودن سگ و خوک متفاوت است . درهر حال هیچکدام از احکام کتاب خدا بدون دلیل کاملا منطقی نیستند .

  13 تیر 1395 at 15:01
  • ژاله Reply

   احسنت

   16 آذر 1397 at 01:30
 • ناشناس Reply

  یکی از خواص گوشت خوک این است که انسان شهوتران میشود

  25 بهمن 1396 at 20:50
 • خدا Reply

  گوشت خوک خیلی هم عالی پر خاصیت و خوش طعم هست نه کاری با دین دارم نه اینکه ادیان چی گفتن هرچی گفتن برا خودشونه هرکی هم که میگه بیغیرتی میاره قطعا خودش زنازاده بوده ….

  6 اسفند 1396 at 10:03
  • Reza Reply

   درود
   اگه اینجوری بود ک اینا میگن اروپایا اینی ک هستن نبودن
   میشدن پاکستان

   24 فروردین 1397 at 10:30
  • مالین Reply

   هر چیزی ک خوشمزس ک نباید بخوری گله من!
   منظورو ک گرفتی

   30 اردیبهشت 1397 at 01:39
  • مهدی Reply

   نوش جونت تا جا داره بخور
   فقط گفتند نخورید چون مضره حالا شما علاقه مندی نوش جونت دو تا پیاز هم بزار روش دلچسب تر بشه

   6 خرداد 1397 at 20:10
 • مینا Reply

  گفته خوردم مداومش ضرر داره سالی دو بار مثلا ک مشکلی نیست

  14 اسفند 1399 at 23:06
 • حمید Reply

  لازمست بدانیم؛ خوردن گوشت حیوان حرام گوشت با نجاست حیوان، دو مقوله مجزا با دلایل متفاوت بنظر میرسند.
  البته؛ محتمل است دلایل نجاست عین در سگ، با دلایل نجاست خوک، یکسان نباشد.
  لیکن قطعأ نجاست؛ حصاری است که هر نوع تماس انسان با حیوان را مسدود میکند.

  — نجاست عین در سگ، ریشه در عوامل مصونیت ساز جامعه از کژیهای تاریخی حاصل از اختلاط این حیوان با افراد جامعه دارد، که سابقه وجود آنها، در جوامع انسانی به قبل از سپیده دم تاریخ بشر میرسد.

  — شریعت اسلام؛ بجز استفاده از توانایی های ذاتی سگ، مانند استفاده از توانایی آن در جنگ،نگهبانی، گله داری، شکار و تشخیص بوسیله حس بویایی، هرنوع تماس دیگر را ممنوع کرده که پرداختن به آن مجال دیگری میطلبد. توجه کنید:

  اگر شما قادر به شکار یا ذبح حیوان حرام گوشتی مانند شیر، پلنگ و درندگان دیگر باشید با اینکه خوردن گوشت آنها ممنوع است میتوانید پوستشان را دباغی کرده، استفاده کنید اما استفاده از گوشت و پوست و تمامی محصولات دیگر سگ و خوک، مانند شیر و پشم و پروتئین آنها بهر شکل ممکن، بدلیل نجاست آنها ممنوع است بهرحال:

  در سیبرنتیک. تعمیم (برهان گراف هورمونها) و (برهان گراف آمینو اسیدها). و اسناد دیگر دلایل این اصل هستند که تغذیه انسان، که دارای جزء معنوی و با رسالت انسانی است. منحصرأ، بوسیله پروتئین گیاهی، یا پروتئینی که محصول فراوری سلولز و پروتئین گیاهی، در بدن حیوانات برگزیده ای باشد مجاز است.

  وفق آنچه گذشت. در اسلام برای استفاده از گوشت حیوانات. از علمی ترین دسته بندی حلییّت تغذیه بوسیله گوشت و پروتئین حیوانی بهره گیری شده است. همچنین میدانیم:

  جانداران در گروههای پستانداران، پرندگان، خزندگان، آبزیان و بندپایان هستند که در رژیم تغذیه به علفخواران، دانه خواران، گوشتخواران و مردارخواران تقسیم میشوند. توجه کنید:
  پستانداران گوشتخوار مانند خرس، سگ و گربه.

  پستانداران مردار خوار مانند خوک، گراز و کفتار.

  پستانداران علفخوار و دانه خوار مانند گوسفند، بز و شتر.

  پرندگان گوشتخوار و مردار خوار مانند عقاب، جغد و کرکس.

  پرندگان علفخوار و دانه خوار مانند مرغ، بوقلمون و شترمرغ.

  آبزیان علفخوار و گوشتخوار مانند ماهی، کوسه و هشت پا.

  خزندگان گوشتخوار و مردارخوار مانند مار، تمساح و بزمجه.

  بندپایان آبزی و خشکی زی مانند خرچنگ، میگو و ملخ.
  در این دسته بندی بسهولت میتوان مشخصات چهارپایان علفخوار مانند گاو و گوسفند، و پرندگان مانند ماکیان و اردک و آبزیان مانند ماهی، و حشرات مانند میگو و ملخ را شناخت.

  سهولت شناخت دسته بندی. بحدیست که حتی افرادی بی سواد و بدوی نیز از شناخت دسته بندی بر اساس حلیّیت شرعی حیوان مورد تغذیه ناتوان نخواهند ماند.

  همچنین؛ دلایل متعدد آناتومیک اثبات میکنند که انسان از ابتدای فرگشت خود، موجودی میوه و دانه خوار بوده. توجه کنید:

  — در پستانداران گوشتخوار حس بویایی حس اصلی است و بیشترین ظرفیت قشر مغز را به خود اختصاص می دهد، اما در پستانداران گیاه خوار و انسان، انحصارأ حس بینایی، حاسه اصلی، و بویایی حس فرعی است.

  — گوشتخواران دارای دندانهای نیش بلند هستند، اما در گیاهخواران و انسان، دندانهای کلبی و نیش، همسطح بقیه دندانهاست.

  — گیاهخواران و انسان، میتوانند آرواره پائین خود را برای آسیا کردن دانه به طرفین، هم حرکت دهند، اما گوشتخواران قادر به حرکات جانبی فک پائین نیستند.

  — مدخل حفره دهانی (چاک دهان) گوشتخواران بسیار عریض است. اما در گیاهخواران و انسان، چاک دهان کوچک است.

  — گوشتخواران آب را هنگام نوشیدن میلیسند، اما گیاهخواران و انسان، آب را می مکند.

  — در گوشتخواران به علت فساد پذیری سریع گوشت، روده کوچک کوتاه است. لیکن در گیاهخواران و انسان، روده کوچک طولانی است.

  — بزاق دهان و فضای دستگاه گوارش گوشتخواران چندین برابر، بیش از دستگاه گوارش گیاهخواران و انسان، اسیدی است.
  همچنین تغییر رژیم غذایی، موجب خروج حیوان از دسته بندی آن نمیشود. یعنی میدانیم که پرورش دهندگان خوک، اکنون این حیوان را با غذاهایی از جنس ریشه و غده و برگ و پسماندهای گیاهانی مانند چغندر و پونجه و امثال آن تغذیه میکنند نه جسد حیوان مرده.

  لیکن عکس این اصل نیز نافذ است. یعنی اگر حیوان حلال گوشت مدتی نجاستخوار گردد استفاده از گوشت آن حیوان ممنوع، و در صورت ترک خوردن نجاست، پس از مدت معینی خوردن گوشت آن مجاز خواهد بود.

  مبحث استبراء حیوان؛ یعنی دور نگهداشتن آن از تغذیه نجاسات، بر اهمیت طهارت تغذیه و اولویت ارزش معنوی انسان دارد.

  دراینجا وفق آنچه گذشت؛ خوک حیوانیست مردار خوار و سگ حیوانی گوشتخوار است و به همین دلیل استفاده از گوشت و سایر پروتئینهای آنها مانند شیر و ژلاتین، برای انسان
  غیر مجاز است.

  همچنین؛ فرمان شریعت همین است. یعنی شریعت، مصرف چیزی را در محلی بنا بعللی مجاز، و در محل دیگر و بعلت دیگر، ممنوع یا محدود میکند. توجه کنید:

  می دانیم که؛ الکل نجس و آشامیدن آن در شریعت ممنوع گردیده. لیکن داروی انحصاری پیشگیری از مرگ به علت سرما زدگی در مناطق منجمد و کوهستانهای پر برف نیز الکل است. که در شرایط اضطراری آشامیدن آن مجاز گردیده. همچنین قدرتمند ترین ماده ضد عفونی کننده نیز همانست.

  مواد مخدر نیز اینگونه هستند. ما میدانیم که مورفین قدرتمندترین ضد درد موجود است. اما سوء مصرف آن، انسان را بسوی خطرناکترین وابستگی میکشاند. که ممنوع است.

  سگ نیز حیوانی است که می توان از تواناییهای شگرف و بویایی انحصاری او در نگهبانی. کمک به چوپانان، زنده یابی، کشف مواد ممنوع، خدمت در نیروی پلیس، شرکت در جنگ شکار حیوانات، یافتن گمشدگان، کشیدن سوتمه در مناطق سرد قطبی و خدمات متنوع دیگری استفاده کرد. و اصل نجاست عین، منعی در استفاده از اینگونه تواناییهای شگرف حیوان ایجاد نمیکند.

  اما انسان از سپیده دم تاریخ، جاذبه دیگری در سگ شناخته است که مخل دوام عواطف و حتی نسل انسان میشود.

  بدین علت شریعت کاملترین شکل تحدید حدود را در قالب حصار نجاست عین، برای منع اختلاط بی مرز با سگ و خوک قرار داده است. حال با دقت توجه کنید:

  — اصل هوشمندی سامانه.
  اگر یکی از اجزاء هر سامانه هوشمند باشد. کل سامانه هوشمند خواهد بود.

  — قانون وجه واحد :
  علم بر یک وجه یا جزئی از مفهوم. نمی تواند مجوز قضاوت درباره کلیت آن مفهوم باشد. مگر با داشتن علم بر تمامی وجوه آن.
  وفق قانون وجه واحد. آیا احتمال نمی دهید شما اطلاع کافی بر آنچه که میگویید. نداشته باشید. حال اگر اینگونه است پس توجه کنید:

  وفق اصل سامانه هوشمند. چون خود شما موجودی هوشمند و جزیی از سامانه آفرینش هستید پس آفرینش هوشمند است. و حالا؛ شما که جزیی از آفرینش هوشمند هستید، این نقص را بر نمیتابید. چگونه احتمال میدهید آفرینش که قطعأ هوشمندتر از شما است، این نقائص را بپذیرد. شاید آنچه که شما آنرا نقص پنداشته اید، از ابتدا نقص نبوده اند.

  30 اردیبهشت 1400 at 20:01

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *