گیاه شاهدانه و مشتقات آن

دسته‌بندی: گیاهان دارویی, مطلب علمی نظرات: 33

گیاه شاهدانه و مشتقات آن

۵۰۰px-Cannabis_sativa_Koehler_drawing

شرح گیاه شاهدانه

نام انگلیسی: Hemp
نام لاتین: Cannabis sativa
نام عربی: قنب – تیل

شاه‌دانه گیاهی یک ساله با برگ‌های قطره‌ای است. میوهٔ این گیاه ریز و روغنی بوده و خاصیت آرامش بخش دارد که از آن برای درمان نیز استفاده می‌شود.

شاه دانه گیاهی شبیه به گزنه است که بلندی اش تا دو متر می‌رسد. دارای غنچه های متعدد، برگهای کشیده و دانه‌های ریز است. همچنین از دانه‌ها جهت تهیه روغن و تولید صابون استفاده می‌شود. برگ‌ها و غنچه مستقیماً یا جهت تولید بنگ استفاده می‌شد.تی‌.اچ.سی در گونه ماده این گیاه غلظت بیشتری دارد. بر طبق بیانات مورخین، شاهدانه از اولین گیاهانی بوده که توسط بشر کشت شده‌است و استفاده از برگ و غنچه شاهدانه(کانابیس) به عنوان محرک به بیش از ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد. بر طبق گزارش سازمان ملل، سالانه حدود ۱۶۴ میلیون نفر از شاهدانه به عنوان محرک استفاده می‌کنند و این در حالی است که قریب به ۲۳ میلیون نفر آنرا روزانه مصرف می‌کنند. در بعضی از کتب قدیمی به کانابیس گیاه مقدس می‌گفتند. از این گیاه جهت درمان بعضی بیماری ها-کم کردن درد قاعدگی خانم ها-درمان افسردگی و… استفاده می‌شود. شاهدانه در استانهای فارس، اصفهان، تهران و شمال ایران کشت می‌شود. این گیاه در ایران به نام وید یا کنف نیز شناخه میشود.

۸۶۳۷۲۵۴۳۷۲۴۹۲۴۳۳۱۵۳۱۱۱۹۴۱

شاه دانه از گیاهان زراعی قدیمی است که احتمالاً موطن اصلی آن آسیای مرکزی می باشد که از آنجا به چین رفته و در این کشور بیش از ۴۵۰۰ سال سابقه کشت دارد. تولید شاهدانه در درجه اول برای استفاده الیاف آن است که برای تهیه طناب، گونی، نخ قند، بادبان کشتی ، پارچه های مخصوص تور ماهیگیری کمر بند نجات، برزنت بکار می رود. همچنین در صنعت کاغذ سازی کاربرد دارد. دانه آن به مقدار زیاد در صنعت روغن کشی و دارو سازی کاربرد دارد. شاهدانه گیاهی ۲ پایه ، علفی ، یکساله و به ارتفاع ۱ تا ۳ متر حتی بیشتر و دارای واریته ها و فرم های مختلف است شاهدانه برگهائی متقابل در طول ساقه دارد ولی هر چه به انتهای ساقه نزدیک می شویم برگهای آن وضع منفرد پیدا می کنند. پهنک برگهای شاهدانه منقسم به ۵ تا ۷ لوب عمیق دندانه دار و منتهی به دمبرگ دراز است. گلهای آن در حالت طبیعی بر دو نوع نر و ماده ، واقع بر روی دو پایه جدا گانه اند. از مشخصات گلهای نر شاهدانه آن است که به صورت مجتمع و به وضع آویخته بر روی پایه ای که از کنگره برگها خارج می شود و همچنین در قسمت انتهایی ساقه ظاهر می گردند هر یک از این گلها نیز دارای ۵ پرچم در درون پوشش گل اند. گلهای ماده عموماً همان وضع گلهای نر را دارند با این تفاوت که بدون دارا بودن دمگل مشخص ، در بغل براکته هایی شبیه به برگ جای می گیرند. میوه این گیاه به صورت فندقه و به رنگ قهوه ای یا تیره و دارای یک دانه بدون آلبومن است.

از بخش‌های مختلف این گیاه مواد مختلفی بدست می‌آید. از جمله:

تخم شاه‌دانه
گیاه مؤنث شاهدانه دارای چندین گل است. داخل تخمدان این گل‌ها دانه‌های سیاه رنگی است که در حقیقت همان شاه‌دانه‌ای است که به عنوان آجیل در ایران مصرف می‌شود و طعم مطبوعی دارد. و برای خوراک بعضی از پرندگان زینتی نیز می‌توان از این دانه استفاده کرد.

co535

انواع مخدر ها (حشیش و ماری جوانا)
حشیش ماده‌ایست که از ترشحات چسبنده گل، برگ و ساقه گیاه شاهدانه مؤنث به صورت صمغ به دست می‌آ‏ید، رنگ آن سبز تیره و گاهی قهوه‌ای مایل به سبز و تقریباً شبیه حنا است.
شاهدانه در حالت گیاهی، ماری‌جوانا و در حالت صمغی، حشیش یا گراس نامیده می‌شود. در اصل حشیش شکل خالص‌تری از ماری‌جوانا است. روغنی که از صمغ شاهدانه تهیه می‌شود، خالص‌ترین حالت ماده توهم‌زای مصرفی است که از شاهدانه به دست می‌آید. تأثیر حشیش، ناشی از ماده‌ایست به نام T.H.C (تترا هیدرو کانا بینول) که یک ماده توهم‌زای طبیعی به شمار می‌‏رود.

۱۰۰۹۳۷۴۸۲۰۴۳

این ماده از صمغِ گیاهِ شاه‌دانه بدست می‌آید. می‌توان آنرا کشید یا به صورت چلیم مصرف کرد. حشیش ماده‌ای جامد اما نرم است و به سختی می‌توان آنرا شکل داد. حشیش اثراتی مشابه ماری جوانا دارد اما تا حدودی توهم زا بوده و هم حالت شادی آور دارد و هم حالت غمناکی. حشیش بویی تقریباً مشابه ماری جوانا دارد. حشیش سراسر حالت‌های متضاد است. در بعضی مصرف کنندگان حالت خواب آلودگی و در برخی بی خوابی رخ می‌دهد.

حتما بخوانید:  خواص و ویژگی های انار

marijuana-hashish

 

نیاز اکولوژیکی

آب و هوا
شاهدانه در مقابل سرما حساس بوده و در دوره رشد آن نباید سرما و یخبندان وجود داشته باشد زیرا این دو عامل مخصوص یخبندان گیاه جوان شاهدانه را از بین می برد. مقدار حرارت مورد نیاز شاهدانه در صورتیکه جهت تولید الیاف باشد کمتر از مواردی است که برای تولید بذر کشت می گردد. شاهدانه گیاهی است روز کوتاه و نسبت به نور بسیار حساس می باشد.

خاک
زمینی که در آن شاهدانه کاشته می شود باید از نظر مواد غذایی کاملاًغنی و حاصلخیز و دارای عمق کافی بوده و تهویه در آن بخوبی انجام شود. چون ریشه شاهدانه نسبتاً ضعیف و حساس می باشد باید مواد غذایی و رطوبت کافی در اطراف آن موجود بوده و ضمناً زمین هم باتلاقی نباشد و همچین ذرات خاک کاملاً یکنواخت و PH آن حدود ۷ باشد. بهترین PH برای شاهدانه بین ۵/۶ تا ۴/۷ است.خاکهای شور و خاکهای سرد و خیلی سنگین و یا خیلی سبک برای کاشت این گیاه مناسب نیستند. خاکهای رسی لمونی و یا لمونی که غنی و حاصلخیز می باشند و خاکهای لمونی که از رسوب رودخانه ها تشکیل شده اند و یا خاکهای رسی شنی برای رشد و نمو این گیاه بسیار مناسب می باشد.

کود
در صورتیکه برای تقویت و اصلاح زمین از کودهای دامی استفاده شود می توان در هر هکتار ۲۰ تا ۴۰ تن همراه با شخم پائیزه به زمین اضافه نمود در طول دوره رشد شاهدانه به فسفر زیادی نیاز دارد و هر گاه در تناوب بعد از یونجه قرار گرفته باشد مقدار کودهای مورد نیاز آن بقرار زیر است ازت ۶۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم در هکتار فسفر ۴۰ تا ۶۰ کیلوگرم در هکتار ، پتاس ۷۵ تا ۱۲۰ کیلوگرم در هکتار آهک ۳۰ کیلوگرم در هکتار. برای آنکه شاهدانه کود ازته را کاملاً جذب و استفاده کند بهتر است این کود در دو نوبت به زمین داده شود. همچنین از مصرف زیاد ازت برای این گیاه باید خودداری گردد زیرا زیادی ازت کیفیت الیاف را پائین می آورد. در صورتیکه در تناوب شاهدانه بعد از گیاهان وجینی و یا غلات قرار گیرد مقدار کودهای شیمیائی مورد نیاز آن بدین شرح است ازت ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم در هکتار فسفر ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلوگرم در هکتار پتاس ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار.

تناوب
شاهدانه مانند گیاهان وجینی بهتر است در اول تناوب قرار گیرد زیرا علاوه بربالا رفتن کیفیت و کمیت محصول بعد از شاهدانه زمین کاملاً تمیز است وگیاه بعد که در تناوب قرار می گیرد محصول خوبی تولید خواهد نمود. بهتر است بعد از شاهدانه گندم کاشته شود همچنین می توان دو سال بطور متوالی در یک زمین شاهدانه کاشت. آماده سازی زمین : برای کاشت شاهدانه باید زمین را در پائیز به عمق ۲۵ سانتی متر شخم زد و همراه با شخم کود دامی نیز به زمین اضافه شود. در طول زمستان کلوخ هائی که در اثر شخم پائیزه ایجاد شده اند در اثر ریزش باران و یا سرما و یخبندان خرد و متلاشی شده و پس از خاتمه زمستان و در فصل بهار زمانی که درجه حرارت برای کشت بذر مناسب باشد بایستی عملیات تکمیلی تهیه زمین به موقع شروع گردد. در بهار زمین را باید دیسک کافی زد تا کلوخ های باقیمانده خرد و نرم شوند و در صورتیکه ریشه و بقایای محصول سال قبل و یا علفهای هرز در زمین باقیمانده باشند توسط هرس از زمین خارج شوند هر گاه سطح خاک زیاد بالا آمده باشد. می توان از غلتک استفاده نمود تا با فشار آن خاک به اندازه کافی نشست کرده برای کاشت بذر آماده شود.

کاشت
شاهدانه گیاهی است بهاره برای همین در مناطق مختلف از حدود اوایل تا اواسط بهار در صورت مساعد بودن شرایط جوی و دما بذر پاشی انجام می گیرد. تا با در نظر گرفتن طول دوره رشد نبات ، گل دهی آن بموقع انجام و محصول نیز در شرایط مساعد رسیده و برداشت گردد بهترین زمان کاشت با در نظر گرفتن واریته و شرایط جوی از اوایل تا اواخر اردیبهشت ماه است هنگام تولید جوانه هر گاه درجه حرارت کاهش یافته و یک درجه سانتی گراد برسد جوانه زدن آن متوقف می گردد. مقدار بذر مورد نیاز بستگی به واریته و نمو استفاده از گیاه دارد در صورتیکه منظور از کاشت شاهدانه تولید دانه باشد حدود ۵۰ تا ۷۰ کیلوگرم در هکتار بذر لازم است ولی اگر برای تولید الیاف کشت گردد حدود ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم بذر مورد نیاز است بنابر این برای تولید الیاف باید بذر بیشتری کشت نمود تا به علت متراکم شدن بوته ها ساقه ها منشعب نشده و الیاف بیشتر و با کیفیت بهتری تولید گردد. عمق لازم برای بذر حدود ۲ تا ۳ سانتی متر است ولی در هر حال این عمق بستگی به جنس زمین دارد. در صورتیکه کشت بوسیله بذرافشان روی خطوط انجام شود فواصل بوته ها در مورد انواعی که برای تولید دانه کاشته می شوند ۱۵ تا ۱۷ و فواصل خطوط ۶۰ سانتی متر و در مورد انواعی که برای تولید الیاف کاشته می شوند فواصل گیاهان در روی خطوط ۲۰ سانتی متر و فواصل خطوط از هم ۸۰ سانتیمتر باید در نظر گرفته شود و بطورکلی بایستی در هر متر مربع تعداد ۱۶۰ تا ۱۸۰ گیاه وجود داشته باشد.

حتما بخوانید:  آشنایی با عوارض سیگار

۱۸۷۳۷۰

داشت
پس از آنکه عملیات کاشت بذر به پایان رسید در صورتیکه شرایط مساعد باشد حدود ۶ تا ۱۰ روز بعد از جوانه تولید شده و بسرعت به رشد خود ادامه خواهد داد لیکن در ابتدای دوره زندگی لازم است یک یا دو مرتبه نسبت به وجین علفهای هرز موجود در زمین اقدام شود در مناطقی که بارندگی کافی وجود ندارد به علت آنکه در دوره زندگی هر هکتار زراعت شاهدانه به حدود ۴۵۰۰ متر مکعب آب نیاز دارد و لذا لازم است در این مدت ۶ تا ۸ بار آبیاری گردد ولی در مناطق با بارندگی مناسب مثل گیلان و مازندران کاشت آن به صورت دیم امکان پذیر است. مهمترین زمان نیاز به آب در مرحله تولید جوانه و گل می باشد که اگر در این دو مرحله آبیاری کافی نشود یا گیاه مدتی در معرض خشکی قرار گیرد لطمه زیادی به آن وارد می شود بنابراین در این مرحله از رشد باید مزرعه را به اندازه کافی آبیاری کرد.

برداشت
زمان برداشت شاهدانه بستگی به آب و هوا و واریته دارد چون پایه های نر حدود سه هفته زودتر از پایه های ماده میرسند به همین نسبت برداشت آنها زودتر انجام می شود بطورکلی هنگامی که پایه های نر ، گل و در پایه های ماده میوه تشکیل شد می توان برداشت را شروع کرد در زارعتهای کوچک پایه های نر و ماده را جدا از هم برداشت کرده و از پایه های ماده دانه را بدست می آورند در مزارع کوچک برداشت با داس یا چاقو انجام می شود در این حالت بوته ها را معمولاً حدود ۳ تا ۵ سانتی متر بالاتر از سطح زمین قطع و جهت خشک شدن روی زمین پخش می نمایند. در برداشت با دست خطر شکسته شدن ساقه ها کم ، لیکن مدت زمان برداشت طولانی می باشد. در مزارع بزرگ و در زارعتهای مکانیزه برای برداشت از ماشینهای مخصوص استفاده می کنند این ماشینها قادرند ساقه ها را قطع و در دسته بندیهائیکه هر کدام شامل ۱۵ تا ۲۰ ساقه می باشد، آماده می کنند بسته ها ۳ تا ۴ روز در مزرعه باقی می ماننند تا خشک شوند سپس آنها را به انبار و یا کارخانه جهت جدا کردن دانه و الیاف انتقال میدهند و یا آنها را به وسیله کمباین های مخصوص جدا می کنند ساقه های شاهدانه که روی زمین باقی می مانند. دراثر فعالیت باکتریها و ریزش باران و شبنم بتدریج پوسیده که مدت زمان لازم برای پوسیدن آنها بستگی به آب و هوا دارد و این عمل معمولاً در مدت یک تا سه هفته انجام می شود در مناطق گرم و مرطوب پوسیدن ساقه ها بهتر و زودتر انجام می شود برای آنکه اثر شبنم روی ساقه ها بهتر و یکنواخت باشد و عمل پوسیدن نیز بطور یکسان انجام شود ساقه ها را به قطر کم در سطح مزرعه پراکنده می نمایند. هر گاه عمل پوشانیدن ساقه بیش از اندازه انجام گیرد کیفیت الیاف کاهش می یابد. بطورکلی در صورتیکه شاهدانه برای تولید الیاف کاشته شود بوته های نر و ماده با هم برداشت می گردند لیکن اگر منظور تولید الیاف و دانه باشد ابتدا با دست بوته های نر و پس از سه هفته بوته های ماده برداشت می شوند.

حتما بخوانید:  لیست 10 کشور رکورددار در تجاوز جنسی

عملکرد
مقدار محصول شاهدانه از هر هکتار تحت تاثیر عوامل مختلف متفاوت حدود ۲ تا ۵ تن و حداکثر ۷ تن ساقه خشک می باشد که تقریباً ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ کیلوگرم الیاف تولید می نمایند.هر گاه منظور تولید دانه باشد از هر هکتار بطور متوسط ۳۰۰ تا ۴۰۰ و حداکثر ۱۰۰۰ کیلوگرم دانه برداشت می شود. همچنین از هر هکتار می توان حدود ۵ تن خمیر کاغذ تولید نمود.

دامنه انتشار
استانهای گیلان و مازندران کشت می شود. در بندر گز، خراسان ، مغرب ایران، ترمیس در اراک، بلوچستان و جنوب غربی ایران می روید.
تاریخچه
برای اولین بار در سال ۱۸۴۰ یک شیمیدا ن بریتانیایی به نام پیتر سکوایِر روغن حشیش را ساخت او گیاه شاهدانه را درون یک حلّال قرار داد و عصاره ماده محرک تی اچ سی را از ان استخراج کرد، و در ویال‌های ۱ و ۵ اونس (اوقیه) در امریکا به عنوان یک داروی گیاهی به فروش رساند.

f68c27cb-1e41-4258-ae15-977fab719623

خواص شاهدانه

در مناطق دور بیشترین کاربرد شاهدانه در چین و هندوچین است. استوارت می نویسد که در چین تمام قسمتهای مختلف گیاه شاهدانه در طب سنتی و چین به عنوان دارو کاربرد دارد.

طبق نتایج تحقیقات، افرادی که به طور منظم دانه‌های شاهدانه را مصرف می‌کنند فشار خون و همچنین میزان کلسترول بد در خون آن‌ها با کاهش روبرو خواهد شد.

دانه شاهدانه، یکی از مغذی‌ترین و قابل هضم‌ترین مواد غذایی روی زمین است. دانه شاهدانه سرشار از پروتئین،‌ اسیدهای آمینه ضروری و اسیدهای چرب ضروری است.
دانه‌های شاهدانه دارای خواص تغذیه‌ای فراوانی هستند و منبع خوبی از اسیدهای چرب ضروری و اسیدهای آمینه ضروری و نیز مواد معدنی هستند.
طبق نتایج تحقیقات، افرادی که به طور منظم دانه‌های شاهدانه را مصرف می‌کنند فشار خون و همچنین میزان کلسترول بد در خون آن‌ها با کاهش روبرو خواهد شد.
پروتئین و آنزیم‌های موجود در دانه‌های بدون پوست شاهدانه، از آن جا که موجب کاهش ورم و التهاب می‌شود کمک خوبی برای مبتلایان به آرتروز و همچنین درد مفاصل محسوب می‌شود.
اگر به دنبال راهی برای کاهش وزن خود هستید، شاهدانه را همراه با صبحانه میل کنید. مصرف شاهدانه هنگام صبح و در وعده صبحانه، باعث احساس سیری طولانی طی روز در شما خواهد شد و به این ترتیب دیگر نسبت به خوردن غذاهای شور و شیرین اشتهای کاذب نخواهید داشت.
مصرف این ماده غذایی همچنین موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و نیز تنظیم هورمون‌ها خواهد شد.
برخی از مبتلایان به بیماری «ام اس» برای برطرف کردن علائم مشکل خود، به طور قانونی از این دارو استفاده می‌کنند.
تحقیقات روی این گیاه برای تولید دارویی به عنوان درمان بیماری‌های ناتوان کننده سیستم عصبی بدن ادامه دارد.
دانشمندان آمریکایی اعلام کرده‌اند ترکیب شیمیایی گیاه شاهدانه می‌تواند مانع گسترش سلول‌های سرطان سینه در بدن شود.
محققان موفق به کشف یک ماده شیمیایی در گیاه شاهدانه شده‌اند که تاثیر ضدافسردگی دارد. آنان دریافته‌اند که این ترکیب شیمیایی می‌تواند به تولید دوباره سلول‌های عصبی کمک کند.
در طب سنتی چین از تمام قسمت‌های مختلف گیاه به عنوان دارو استفاده می‌شود.

۱۰۴۴_۹۵۰

دیگر خواص شاهدانه
– ضد اسپاسم و انقباضات عضلانی است.
– مسهل است و در درمان یبوست کاربرد دارد.
– برای افرادی که دچار احتباس ادرار شده‌اند، کارساز است.
– ضد انگل معده است.
– در استعمال خارجی به خصوص روی تاول‌ها کاربرد دارد.
– گیاه شاهدانه ارزش زیادی برای معالجه کزاز دارد.
– گیاه شاهدانه مسکن واقعی و موثری برای درد شکم و معالجه میگرن و درد اعصاب و روماتیسم است.
– خوردن برگ آن رطوبت‌های معده را خشک می کند.
– روغن شاهدانه گرم و خشک است و برای درد گوش مفید است.

لازم به ذکر است که خوردن زیاده از حد آن مضر است و موجب سردرد، تاری دید و درد معده می‌شود و در موارد مصرف زیاد، استفراغ نیز دیده شده است.

n00116095-r-b-000

روش تهیه عصاره گیاه شاهدانه:
سرشاخه های گلدار شاهدانه هندی ۱ واحد، الکل ۶۰ درصد ۶ واحد، آب مقطر ۱ واحد گرفته و طبق روش معمول از آن عصاره تهیه می کنند. مقدار خوراک این عصاره ۵ سانتی گرم تا ۵ دسی گرم بر حسب مورد در رفع حساسیت های شدید و دردهای رماتیسمی مصرف می شود.

 

 

منابع:
parandeban.com
hidoctor.ir
beytoote.com
aftabir
vista.ir
روزنامه تهران امروز
wikipedia.org

این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظرات (33)

 • عزت بعیدی Reply

  با عرض سلام خدمت شما
  من 54 سالهم هستم تا بحال هیچگونه مواد مخدر و سیگار الکل مصرف نکرده ام در حال ناصر مبتلا به سرطان کبد شده‌ام بنام chelangiOCarcInoma دکترها امیدی ندارند به من گفته شده که روغن کانابیس مصرف کنم نمیدن چطور روعن مورد اطمینان تهیه کنم لطفا مرا راهنمایی برای طرز و اینکه چه مقدار مصرف کنم در ضمن من در انگلستان زندگی میکنم

  ۷ بهمن ۱۳۹۴ at ۲۳:۲۰
  • PARISA Reply

   سلام به نظر من حتما روغن رو پيدا كنين به اسم شربت كانابيس هم مي تونين دنبالش بگردين مقالات زيادي وجود داره. در ضمن اول توكل دوم توكل تا آخر به خدا توكل داشته باشين اما آنچه كه مي شنويد خيليهاش اجرا شدني هست.

   ۹ فروردین ۱۳۹۵ at ۱۲:۱۴
  • دیار Reply

   سلام. بنده ناراحت شدم. ولی من توصیه میکنم سرکه سیب دست ساز خالص تهیه کنید. و ناشتا روزی 3 قاشق غذا خوری میل کنید. و روزی یک حبه سیر. و سعی کنید به خام خوری رو بیارید . میوه های سفید رنگ. امیدوارم شفا بخش باشه. کوچیک شما احمد

   ۴ آذر ۱۳۹۵ at ۰۰:۵۴
  • محمد Reply

   سلام برادر اگه روغن کانابیس هم گیرت نیومد خود ماری جوانا یا همون گل رو بطور سیگار مصرف کن هفته ای سه بار گل برای بیماری سرطان و صرع خیلی خوبه تمام ویروس های سرطانی رو فریز میکنه و اجازه پیشرفت بهش نمیده

   ۲۶ آبان ۱۳۹۷ at ۱۷:۵۹
   • sahar Reply

    خواهش میکنم دنبال ماریجونا نرین بخدا بدبخت میکنه برادر من از این زهرماریا مصرف کرده والان دچار اسکیزوفرنی شده،فک کنم بیماری بدتر از بیماری روانی باشه

    ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ at ۱۴:۲۲
 • ali Reply

  سلام اگه میشه تو1یخ بدیدسلام چور میشه بزر شاهدانه نر از ماده راتشخیص داد یعنی تخم شاهدانه قبل از کاشت

  ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ at ۰۳:۴۰
  • طاها تکرو Reply

   تنها راهش خرید بذر اصلاح شد۶ هست که ده عدد بذر قیمتش بسته به نژاد از ۶۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومن متغیر هست

   ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ at ۱۰:۲۱
 • امیدم خدا Reply

  در پاسخ به اقای عزت بعیدی.شما یه گوسفند برای خودت عقیقه کن.انشالله امید به خدا خوب میشی.درباره عقیقه سرچ کن

  ۷ فروردین ۱۳۹۵ at ۱۴:۲۹
 • مجيد ديلمي Reply

  جناب بعيدي در انگلستان ميتوانيد از فروشگاه هايي كه مواد طبيعي دارويي ميفروشند Hemp oil تهيه فرماييد كه همان روغن cannabis است و اگر طبق دستور مصرف نماييد بيماري شما واكثر سرطانها را درمان مينمايد. با اميد به سلامتي شما.

  ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ at ۱۴:۲۱
 • محمد Reply

  اينها همه تبليغات صهيونيم براىپوچ كردن مغر مردمه.هر انسان عاقلى ميدونه كه حشيش و ماريجوانا مغر رو پوك ميكنه و هر پوك كشيدنش هزاران سلول مغزى رو ميكشه.
  فردى كه بنگى ميشه ،بعد از ٢-٣ سال مصرف به كل مرخص و روانى ميشه.يه انسان بنگى نشون بدين كه روش يك كدوم از اين تاثيراى مثبت گذاشته باشه!!!كشيدن ماريجوانا و حشيش جز ديوونگى و جنون و آلزايمر هيچ كار ديگه اى نميكنه.خدا پدر ترياك رو بيامرزه

  ۱۰ تیر ۱۳۹۵ at ۱۲:۴۸
  • شاهین Reply

   جالب بود.

   ۲۸ مهر ۱۳۹۷ at ۱۳:۰۴
  • محمد Reply

   من ۹ ساله ماری جوانا مصرف میکنم هیچ مشکلی هم ندارم فقط اگه بتونی کنترل شده و زیاد مصرف نکنی بهترین دارو هست و برای سرطان و بیماری صرع کاملا شفا بخش هست

   ۲۶ آبان ۱۳۹۷ at ۱۷:۵۶
   • Amelhy Reply

    آفرین

    ۲ تیر ۱۳۹۸ at ۰۷:۰۶
 • ghaem Reply

  mohammad
  دمت گرم موافقم

  ۶ مرداد ۱۳۹۵ at ۱۷:۳۹
 • سروناز Reply

  سلام
  همسر من مدتها حشيش مصرف ميكرده، اما يك سال و نيم هست ك مطمئنم چيزي مصرف نميكرد تا اينكه امروز توي جيب شلوارش يك عالمه تخم شاهدونه پيدا كردمميخواستم بدونم تخم شاعدونه ك حات عادي با اجيل مخلوط ميكنن ميتونه به اين شكل باز هم مصرف خاصي داشته باشه ؟ 
  يعني باز اين مدلي مصرفي مثل حشيش داره؟ باز بايد نگران بشم ؟
  ممنون ، راهنمايي كنيد لطفا??

  ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ at ۲۲:۰۴
 • Ahoraaaa Reply

  سلام خانم سرو ناز… اصلا نگران این موضوع نباشید همسر شما بهترین و سالم ترین حرکت ممکن رو انجام دادن..که اتفاقا مصرف خوراکی شاهدانه از لحاظ پزشکی نیز بسیار خاصیت دارد…

  ۲ تیر ۱۳۹۶ at ۱۶:۲۰
 • مسیح Reply

  روغن کانابیس و تی اچ سی موجود باعث بالا رفتن سرعت پالس های عصبی مغز میشه و حواس پنجگانه رو به صورت مقطعی افزایش میده. ضد افسردگی و برای درمان سرطان موثره. اینکه این گیاه که از طرف طبیعت به شما هدیه داده شده رو دراگ و یا ماده مخدر توصیف کنید ، بهتره از آلودگی های شهرتون لذت ببرید. عقیقه هم برای درمان سرطان خوبه?

  ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ at ۱۳:۲۶
  • محمد Reply

   اقای مسیح داداش دمت گرم.

   ۱ خرداد ۱۳۹۷ at ۰۵:۱۵
  • آرش Reply

   درود مسیح جان حرف حق زدی

   ۱۹ آبان ۱۳۹۷ at ۲۳:۳۴
 • داریوش Reply

  سلام چگونه میشه شاهدانه نر وساده را تشخیص داد.؟

  ۹ فروردین ۱۳۹۷ at ۱۵:۱۷
 • Yemard Reply

  شیفته نظرات شدم

  بدیعی میمردی تو اول نظر نزاری ??

  ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۲۰:۱۷
  • Sroosh Reply

   داداچ بعیدیه !بدیعی نیست!!ولی موافقم باهات?

   ۷ خرداد ۱۳۹۷ at ۲۳:۱۸
 • حسینی Reply

  اگر تمایل دارید به من ایمیل بزنید.
  rh13551355@Gmail.com

  ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۰۸:۴۷
 • 420 Reply

  واقعا زیر این مطلب دیدن چنین نظراتی جالب نیست.

  ۹ خرداد ۱۳۹۷ at ۰۳:۱۰
 • مستانه Reply

  .واقعا ک……کاش ادمهاای متحجر مقطوع النسل بشن….

  ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ at ۱۴:۰۱
 • سیاوش Reply

  سلام. راسش من هفت ساله از مواد پاکی دارم. در گذشته بعلت مصرف سوزن مشترک ایدز گرفتم و الان به هپاتیت سی هم مشکوکم. یکسال و نیم هست که به تجویز خودم و تایید پزشک دارم فلوکستین میخورم, راسش نمی تونم ترکش کنم. الانم خیلی وسوسه میشم با حشیش این دارو رو ترک کنم. اومدم اینجا یک نظری باب میلم پیدا کنم و خودمو مجبور به مصرف حشیش کنم. متاسفانه همیشه بعد از مصرف حشیش سمت موادمخدرای خطرناک میرم

  ۷ تیر ۱۳۹۷ at ۰۴:۵۱
 • نفیسه Reply

  گیاه شاهدانه چه فرقی با گیاه ماریانا دارد؟؟؟

  ۱۲ تیر ۱۳۹۷ at ۱۰:۵۴
 • پوریا Reply

  سلام
  من در زمان بچگی خیلی شاهدانه استفاده میکردم به خاطر پرنده های خونگی بود ک داشتیم منم به اندازه روزی دو سه مشت از شاهدانشون میخوردم
  روز به روز حافظم ضعیف میشد الان که ۲۵ سال سن دارم تازه فهمیدم که علتش چیه
  یه جا از عوارضش خوندم و دیدم بله خودمو بیچاره کردم در حالی که خیلی فرصت هارو از دست دادم
  ازتون خواهش میکنم راه درمانی موثر برام معرفی کنین واقعا همین الانم در عذابم
  چی استفاده کنم که بهتر شم
  ممنون میشم راهنمایی کنین??

  ۱۳ مهر ۱۳۹۷ at ۰۶:۴۸
 • مجیداقبال Reply

  باسلام ، موقع برداشت محصول شاهدانه است بعلت استفاده از کود پتاس میخواهم برداشت را لااقل دو هفته به تعویق بیندازم تا آثار کود مصرفی به حداقل برسد و چون تجربه اول ام میباشد لطفا راهنمایی بفرمائید آیا تاخیر در برداشت عیبی نخواهد داشت ؟ با سپاس

  ۱۴ مهر ۱۳۹۷ at ۰۶:۰۷
 • کوروش Reply

  با سلام کوروش هستم از هلند با امید سلامتی برای همه

  ۱۵ مهر ۱۳۹۷ at ۲۲:۳۱
 • Alrezo Reply

  سلام علی هستم یکسال پاکی دارم .و نظرات خوبی بود

  ۲۶ مهر ۱۳۹۷ at ۰۲:۲۹
 • بهزاد Reply

  حالا اگه مثلا میگفتن پرتقال ضدسرطانه باز اینهمه طرفدار داشت؟??

  ۱۸ آذر ۱۳۹۷ at ۰۳:۳۶
 • esimehr. mn.ab Reply

  بسته به باور عزیزان دارد.، اگر دارو و سبب درمان ببینید یقینا درمان میکند.، ولی اگر سبب پوکی و مرگ سلولهای مغزی ببینید همین میشود.،
  آدم اگر انسان شود .،. آیینهء سبحان شود.،آدمها و بخصوص انسانها قدرتهای پنهان زیادی دارند که متاسفانه دقت و تمرکز ندارند بعلت مشغله مادی
  و دنیایی در باورشان نمی گنجد.، دراویش پیری را دیدم ۶۰ الی ۷۰ سال از بنگ و حشیش استفاده میکردند هیچ نوع بیماری هم نداشتند.، یا حق♡

  ۱ مهر ۱۳۹۸ at ۲۱:۳۹

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *