اثرات مخرب و وحشتناک درخت کاج

دسته‌بندی: مطلب علمی نظرات: 65

اثرات مخرب و وحشتناک درخت کاج

1035x690-1442092

“و از نشانه‌های آخرالزمان این است که درخت ها زیاد می شوند ولی میوه در آن‌ها نیست و تعداد درختان کم می شود …”
توضیح: لازم به ذکر است ما پیشنهاد داریم به جای درختان غیر مثمر درختان میوه کاشته شود و استفاده از این مقاله صرفا برای نشان دادن معایب درختان بیثمر است و به جای کاج با کاشت نارون و سرو و اقاقیا موافق نیستیم

عوارض درخت كاج

امروزه کمبود آب وپایین رفتن سفره های زیر زمینی و بالا رفتن درجه حرارت و اصطلاحا گرمایش کره زمین وآلودگی به عنوان بزرگترین معضل موجود در مسایل تخصصی فضای سبز به شمار می‌رود .

به علاوه این که ضعیف بودن خاک از نظر ماکرو ومیکرو،کمبودها را دو چندان کرده است؛ لذا متخصصین این رشته را بر آن می‌دارد تا گونه‌هایی را جهت کاشت در سطح شهرهای بزرگ انتخاب نمایند که علاوه بر حفظ هدف اصلی “زیبایی منظر”دارای شرایط نگهداری ایده آل ،هم از نظر جوی و هم از نظر هزینه‌های جانبی باشد.

متاسفانه درایران با توجه به مساله کم آبی”غیر از شمال کشور” قرن‌هاست که در کاشت درختان توجه به این کم آبی نشده و در دو سده گذشته با توجه به غلبه و سلطه فرهنگ غربی و نیز تقلیدهای غیر منطبق با موقعیت جغرافیایی، مقتضیات بومی وسلایق مردم مشکلاتی را ایجاد کرده اند.

خوشبختانه در نظام جمهوری اسلامی همت بر اتخاذ روش‌های مستقل و علمی، ضمن بهره‌گیری از تجارب و دستاوردهای کشورهای مختلف جهان، نتایج خوبی را ببار آورده است.

Screen-Shot-2013-04-30-at-12.59.19-PM

به هر حال یکی ازمشکلات مربوط به این بخش ،کاشت کاج در شهرهای ایران است. این کاج بومی نیست، میوه ندارد، چوب آن دیر رشد می‌کند، درمصارف صنعتی وغیر صنعتی کم بازده است، به علت سمی بودن برگ‌های سوزنی كاج پرندگان روی آن لانه نمی‌سازند یا کمتر آشیانه می‌کنند، در زیر چتر آن گیاهان رشد نمی‌کنند، تولید اكسیژن برگ‌های سوزنی شكل كاج نسبت به چنار، سرو، بلوط و نارون در حد صفر می‌باشد، تنها فایده آن سبز بودن در تمام فصول است. مضافا این که تحقیقات عده‌ای از متخصصان وصاحب‌نظران نیز حکایت از مضرات ومعایب دیگری برای کاج دارد از جمله :

1- دربرابر مواد سمی وباران‌های اسیدی ،آسیب پذیر است.
2- به علل گوناگون آفت‌ها و آلودگی‌ها در اطراف آن انباشته می‌شوند.
3- به دلیل برگ‌های سوزنی ،سطح کمتری را پوشش داده وقدرت تصفیه هوا و ساخت اكسیژن در حد صفر می‌باشد.
4- خاک پیرامون خود و زیر درخت را اسیدی کرده ومانع از رشد گونه‌های دیگر گیاهان می‌شود. تولید این اسید به حدی زیاد است كه برای كاشت درختان دیگر به غیر كاج باید محل كاشت كاج را تا عمق چهار متر خاك برداری كنند.
5- برخی براین عقیده اند که این نوع کاج نوعی اکسید نیتروژن را وارد فضا می کند که درفضای شهرهای پر تردد شهری که اکسید نیتروژن بیش از اندازه توسط صنایع وخودروها تولید می‌شود به جای تصفیه هوا بر آلودگی می‌افزاید، سایه انداز مناسبی هم ندارد.
6- مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که متوسط پوشش علفی در تیپ کاج سوزنی برگ 1/2 % است که عامل آن را می توان موارد ذیل دانست: خاصیت آللوپاتی گونه کاج تهرانی، کمبود رطوبت مورد نیاز پوشش علفی، کوبیدگی شدید خاک، تراکم زیاد درختان کاج در واحد سطح، نوروحرارت کم وفراوانی لاش برگ و سوزنی‌های ریخته شده و تولید آهک و اسید در قطعاتی که کاج سوزنی کاشته شده است.
7- طی سالیان گذشته آتش سوزی‌هایی که در پارک های جنگلی اتفاق افتاده است اغلب در قطعات کاج بوده که براثر قابلیت زیاد اشتغال برگ های سوزنی خشکیده (صمغ و رزین) می‌باشد.
8- برخلاف سرو، چنار، بلوط ، نارون، كنار و زبان گنجشك که گرچه آنها هم میوه ندارند، ولی در جریان جابجایی هوا و فرصت دهی به سایر گیاهان ممانعتی مثل کاج ندارند.
9- از نظر فرهنگی و در بین عامه مردم درخت کاج نماد گورستان است واز طرفی یاد‌آور مراسم غربی بوده و با مراسم و فرهنگ ایران چندان انطباق ندارد و هیچ زیبایی برای پارك‌ها و معابر ندارد.
10- چون رطوبت سطحی زمین را به اعماق هدایت می کند دراطراف آن گیاهی رشد نمی‌کند، اگر گیاهی هم كشت شود نیاز به آب فراوان دارد. (پارک تفریحی چیتگر نمونه مشهود برای معرفی گونه کاج می باشد‌، تقریبا اکثر شهروندان تهرانی حداقل یک بار به پارک جنگلی چیتگر رفته اند و متوجه شده‌اند که قسمت سوزنی برگ ها تبدیل به مکانی بی روح و مرده شده است، چون سطح خاک این مناطق عاری از گیاه بوده و هیچ پرنده ای در میان درختان لانه نکرده وخاک زیر درختان، متراکم و سفت است.)
11- پرندگان تمایلی به لانه سازی بر شاخسار این درخت ندارند.

pine-trees-397013

لذا با توجه به این نظریات و این که اصولا دریافت هر فرد عادی این است که در منزل خود به جای کاج ،درختان میوه دار یا درختان زیبایی چون چنار- سرو- نارون- بلوط – بید مجنون- کنار و اقاقیا کاشته شود نتیجه می گیریم “اگرشهرما خانه ماست” پسند مردم و مصلحت عامه بر این است که به جای کاشت درخت کاج و ایجاد جنگل‌های کاج که طبق یک تحقیق علمی ، طرحی شکست خورده است، درختان مفیدی کاشته شوند که اگر آب را مصرف می کنند غیر از زیبا کردن فضای شهر و اطراف آن، از میوه ، چوب، برگ و سایر مزایای آنها به نفع کشور استفاده شود، درختانی مانند: چنار- سرو- نارون- بلوط- تبریزی- زیتون- توت- سنجد- زبان گنجشک- خرمالو- تبریزی- انجیر- گلابی- سیب – اقاقیا- عناب- کنار- بید مجنون و..

شایان ذکر است این پیشنهاد مانع از کاشت کاج نمی‌خواهد باشد، بلکه نظر دارد که انتخاب بهتر ، مفیدتر و مردم پسندتر در امر درخت کاری‌ها رعایت و لحاظ شود.

متاسفانه نمونه‌های زیادی در کشور از بوستان‌های جنگلی کاج داریم که در این نیم قرن اخیر به دست خودمان به وجود آورده ایم و بدون در نظر گرفتن مسایل کارشناسی در مورد شرایط کشت و نگهداری این گونه درخت، تنها به بالا بودن آمار سرانه فضای سبز توجه شده است.

ضمن این که جهت تشویق مردم نیز پیشنهاد می‌شود که درمراسم روز درختکاری، مسئولان نظام به جای کاج کاشتن که تقلیدی و تکراری است، درخت‌های بومی ایران را بکارند.

درانتهای مقاله، امید آن داریم که مسئولین دست اندرکار در ایجاد و توسعه فضاهای سبز در سراسر کشور با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی کشور به کشت گونه‌های مثمر و زیبایی درختان بومی ایران اقدام نمایند، نمونه‌هایی از درختان مناسب اقلیمهای مختلف آب وهوایی ایران نامبرده شده است که توسعه کشت آنها می‌تواند به زیبایی و سرسبزی این مرزو بوم همیشه سرفراز بیفزاید

593224_o6F86tEi

هیولاهایی که در روز درخت‌کاری، به جنگ تنوع زیستی می‌روند
روز درخت‌کاری، آغاز هفته منابع طبیعی است و به رسم دیرین انواع کاج‌ها و سروهای نقره‌ای کاشته خواهد شد؛ اما آیا می‌دانید این درختان غیربومی چه آسیب‌هایی به تنوع زیستی کشورمان وارد می‌کنند؟
عرفان خسروی: کاج و سرو نقره‌ای یکی از محبوب‌ترین گیاهان برای روز درخت‌کاری هستند و احتمالاً طی هفته منابع طبیعی (که از دیروز ۱۵ اسفند، روز درخت‌کاری شروع شده) چند هزار اصله از این گیاه در مناطق مختلف کشور کاشته خواهد شد. بنابراین بد نیست اندکی با ویژگی‌های این درختان و اثرات آن‌ها روی محیط زیست و تنوع گیاهی و جانوری کشور آشناتر شویم.

حتما بخوانید:  گل گاوزبان و خواص آن

سرو نقره‌ای چرا آمد و چرا ماندگار شد؟
این گیاه که نام علمی‌اش Cupressus arizonica است، بومی جنوب غربی آمریکای شمالی، آریزونا، جنوب غربی نیومکزیکو، جنوب کالیفرنیا، کوهستان‌های غرب تگزاس و مکزیک است. سرو نقره‌ای جزء گروهی از گیاهان بازدانه به نام مخروطیان یا مخروط‌داران یا در اصطلاح گیاهان سوزنی‌برگ است. در حالت وحشی، این گیاه اغلب در جمعیت‌های کوچک و تنک و دور از هم رشد می‌کند. این گیاه برای نخستین بار در دوره پهلوی به ایران آمد، آن هم به خاطر علاقه شخصی محمدرضا پهلوی به این درخت. با ورود این درخت به ایران، مدت زیادی طول نکشید که سرو نقره‌ای به درخت محبوب روزهای درخت‌کاری تبدیل شد. سرو نقره‌ای و دیگر سوزنی‌برگان به خاطر مقاومتشان در برابر سرما، خشکی، آفات، گیاهان دیگر و رشد سریعشان مورد توجه قرار گرفتند. به علاوه به خاطر تمرکز اغلب ماده تولیدی این درختان در تنه‌هایشان، شرکت‌های چوب‌بری نیز به آن‌ها به چشم محبوب‌ترین رستنی‌های زمین نگاه می‌کنند. خود آمریکایی‌ها نیز در کشورهای دیگر جهان، فرهنگ کاشتن درختان بومی خود را گسترش دادند. ایران و برزیل دو نمونه از قربانیان تجارت آمریکایی‌ها بر سر کاشت درختان مخروطی بودند. در سال‌های اخیر نیز سرو نقره‌ای یکی از محبوب‌ترین درختان در روزهای درخت‌کاری بوده است.

پس سروهای شعرهای حافظ و سعدی چه بودند؟
از ۷۳۰۰ گونه گیاهان شناخته شده بومی ایران، تنها شش گونه گیاه مخروط‌دار بومی در ایران وجود دارد: زربین یا سروناز (Cupressus sempervirens) چهار گونه اُرس (Juniperus spp.) و سرخدار (Taxus baccata). زربین یا سروناز گیاهی است که با آب و هوای مدیترانه‌ای سازگار است و از دیر باز در ایران کاشته می‌شده است. اُرس از گیاهان کوهستانی است که اغلب در مناطق مرتفع البرز و کوه های خراسان و کپه‌داغ و به طور پراکنده در زاگرس دیده می‌شود. سرخدار نیز از گیاهان در حال انقراض ایران است که رویشگاه طبیعی آن جنگل‌های اطراف گرگان است؛ یک جمعیت سرخدار نیز در پارک ملی گلستان وجود دارد. این‌ها همه مخروطی‌های بومی ایران هستند.

sh0202

مخروطی‌های وارداتی و مهاجم
کاج تقریباً در تمامی نقاط ایران کاشته می‌شود؛ این گیاه بومی ایران نیست، اما متأسفانه از اجزای اصلی پروژه‌های احداث کمربند سبز در تهران و سایر شهرهای ایران محسوب می‌شود. این گونه احتمالا از قفقاز به ایران آورده شده است. تمامی گونه های سوزنی برگ دیگری که در ایران کاشته می‌شوند نیز منشأ خارجی دارند مانند سرو نقره ای که درباره آن توضیح دادیم. مخروطیان مهاجمی که طی پنجاه سال اخیر از خارج وارد کرده‌ایم، خاک اطراف خود را برای رشد گیاهان دیگر، سمی و نامناسب می‌کنند. آن‌ها مانع رشد دانه‌های گیاهان دیگر نیز می‌شوند. اگر به سروها و کاج‌های کاشته شده در باغ‌ها و بوستان‌های شهری دقت کنید، حتماً متوجه خاک تنک یا برهنه اطراف این درختان می‌شوید. تصور کنید در جایی مثل پارک ملی که دارای تنوع زیستی چشم‌گیری است، چند گونه گیاه مجبورند بمیرند تا یک اصله سرو نقره‌ای آمریکایی یا کاج قفقازی بتواند رشد کند؟ به علاوه، این گیاهان به همراه خود آفت‌ها و انگل‌های غیربومی و جدید را نیز به همراه می‌آورند. آفت‌هایی که به خاطر میلیون‌ها سال همزیستی با این گیاهان مهاجم، اثر مخرب و کشنده‌ای روی آن‌ها ندارند، ولی در بدو ورودشان به کشور ما، بی‌رحمانه به جان گیاهان بومی ما می‌افتند و گیاهان ما هم به دلیل تازه‌وارد بودن این مهاجمین کوچک، مقاومت بسیار کمی در برابر آن‌ها از خود نشان می‌دهند. این گیاهان و گونه‌های همراهشان، نهایتاً باعث کاهش چشم‌گیر تنوع زیستی در کشور ما می‌شوند – کما این که تا کنون نیز شده‌اند.
تنوع زیستی چه اهمیتی دارد؟
در هر متر مربع از مناطق طبیعی ایران، از جنگل‌های هیرکانی شمال بگیرید تا درخت‌زارهای تنک و نیمه‌جنگلی سرخه‌حصار و حتی بیابان‌های ما، تنوعی رنگارنگ از گیاهان مختلف به صورت طبیعی وجود دارد. سرشت این تنوع ارزشمند است. این ارزش هم از نظر اقتصادی، هم از نظر زیستی، هم از نظر زیست‌بومی و هم ذاتاً – به عنوان تنوع موجودات زنده – برای ما مهم است. تنوع زیستی، فقط شامل ببر و پلنگ و شیر و یوز نمی‌شود. حشرات، خزندگان، پستانداران ریز و درشت و پرندگان رنگارنگ، همه و همه جزئی از تنوع جانوری هستند و از درختان بزرگ و کوچک تا گیاهان خرد و علفی زیر پای ما، همگی جزئی از تنوع گیاهی هستند. همان قدر که زیبایی پاندا و خیزران برای ما دوست‌داشتنی است و فقدان احتمالی آن‌ها ناراحت‌کننده، همه جانوران و گیاهان، حتی کوچک‌ترین حشرات و ناچیزترین گل‌ها، برای کسی که سازوکار طبیعت را بشناسد، ارزشمند و مهم هستند. در صورتی که تنوع زیستی کاهش پیدا کند، خطرات بزرگی همه ما را تهدید می‌کند.
یک نمونه‌اش، سست شدن خاک‌ها و جاری شدن سیلاب‌های خطرناک، بر اثر از بین رفتن گیاهان علفی کوچک سطح خاک است. یک نمونه دیگرش سست شدن شن‌ها و پیشروی بیابان‌ها و ماسه‌های بادی به سمت شهرهاست. سیل‌های گلستان و ذرات معلق غرب و جنوب کشور، حاصل از میان رفتن تنوع زیستی هستند. وقتی صحبت از اثرات و خطرات تهدید تنوع زیستی می‌شود، چیزی که مهم است، خود «تنوع» است، نه ماهیت موجوداتی که قرار است منقرض شوند. از نظر سود و زیان زیستی، تفاوتی میان انقراض ببر مازندران و یک پرنده کوچک مثل سِسْک وجود ندارد، چون اهمیت موجودات زنده در طبیعت، ربطی به جذابیت‌های بصری آن‌ها برای ما ندارد.

2642343-1772-l

برخی از مضرات دیگر سوزنی‌برگ‌های غیربومی
1- عدم تطابق با زیست‌بوم ایرانی که درختان برگ‌ریز دارد
گیاهان درختی ایران، به جز چند نمونه سوزنی‌برگ که در شرایط و مناطق محدودی زندگی می‌کنند، همگی برگ‌ریز هستند و گیاهان غیر درختی، قارچ‌ها، میکرواورگانیسم‌ها و جانوران بومی ایران نیز خودشان را مدت‌هاست که با چنین درختانی وفق داده‌اند. در ابتدای بهار که درختان برگ‌ریز هنوز برگ ندارند، نور خورشید بیشتر به خاک می‌رسد، دمای خاک، گیاهان علفی و میکرواورگانیسم‌ها به سرعت افزایش می‌یابد، خاک غنی می‌شود و در مدت کوتاهی زیست‌بوم کوچکی پای درختان بهاری تشکیل می‌شود که بقای جنگل را تضمین می‌کند. اما در پای درختان سوزنی‌برگ، همیشه تاریک و سایه است و میکرواورگانیسم‌ها و گیاهان کوچک، به خصوص افزایش‌دهندگان نیترات خاک، فرصت رشد بهاری پیدا نمی‌کنند.
۲ – برهم خوردن تعادل نیترات
این گیاهان تعادل نیترات خاک را به شدت به هم می‌زنند. خود سوزنی‌برگ‌ها نیاز چندانی به نیترات ندارند، در حالی که اغلب گیاهان دیگر نیاز به فعالیت میکرواورگانیسم‌های نیترات‌ساز دارند. در پای درختان سوزنی‌برگ نیترات کافی تولید نمی‌شود و البته خاک شروع به اسیدی شدن می‌کند.
۳ – برهم خوردن تعادل آب
درختان سوزنی‌برگ مخصوص مناطق کم‌آب و خشک هستند. این گیاهان نه تنها برای زنده ماندن در مناطق خشک تطابق یافته‌اند، بلکه آب و هوا را حتی خشک‌تر هم می‌کنند. میزان آبی که این درختان از زمین جذب می‌کنند، به اندازه درختان پهن‌برگ است، در حالی که میزان آبی که به صورت تعریق به هوا پس می‌دهند، بسیار کمتر است. به علاوه آن‌ها مانع رسیدن حدود یک پنجم آب باران به زمین می‌شوند. در حقیقت گیاهان مخروطی، در شرایط خشک بهتر رشد می‌کنند، بنابراین شرایط رقابت را به نفع خود تغییر می‌دهند تا پس از خشک شدن اقلیم گیاهان دیگر نتوانند رشد کنند و بمیرند. در کشورهای اروپایی که منابع آب از ایران وضعیت بسیار بهتری دارند، برای پیش‌گیری از خشک شدن اقلیم، درختان مخروطی با درختان پهن‌برگ جایگزین می‌شوند. این خشکی اقلیم همان وضعیتی است که در حالت پیش‌رفته در صحرای آریزونا (موطن اصلی سرو نقره‌ای) هم دیده می‌شود.
۴ – برهم خوردن تعادل هوموس
درختان پهن‌برگ هر سال با خزان کردن، مقدار زیادی مواد غذایی به خاک محل زندگی خود بازمی‌گردانند که با تجزیه شدن به کودی مناسب و مفید برای بقای جنگل تبدیل می‌شود. سوزنی‌برگ‌ها نه تنها خزان نمی‌کنند، بلکه وجود رزین، تربانتین و دیگر متابولیت‌ها، مانع تجزیه مواد اندک پس‌مانده از مخروطیان می‌شود، مواد گیاهی تجزیه نشده می‌مانند، اسیدی می‌شوند و گیاهان بومی ما (که اغلب قلیایی‌پسند هستند) منقرض می‌شوند
۵ – از میان رفتن تنوع جانوری
سوزنی‌برگ‌ها برای گرده‌افشانی نیاز به حشرات ندارند. بنابراین غذایی هم برای حشرات گرده‌افشان تولید نمی‌کنند. در حالی که گیاهان پهن‌برگ به حشرات وابسته هستند و به همین دلیل غذای مورد علاقه حشرات را هم تهیه می‌کنند. وقتی در یک ناحیه درختان سوزنی‌برگ به جای گیاهان پهن‌برگ رشد می‌کنند، حشرات گرده‌افشان مثل زنبورها و پروانه‌ها نیز منقرض می‌شوند.

حتما بخوانید:  دارچین ، خواص و کاربرد آن

si-beetle-pitch-tubes

مورد [نه چندان] عجیب نیوزلند!
دولت نیوزلند، میلیون‌ها دلار صرف مبارزه با مخروطیان خودرو در این کشور کرده است. درختان مخروطی مهاجمی که در وضعیتی مانند ایران و برزیل، سال‌ها پیش به نیوزلند برده شده‌اند، تنوع زیستی و طبیعت بکر این کشور را به شدت تهدید می‌کنند. تنها در جزیره جنوبی نیوزلند، ۲۱۰.۰۰۰ هکتار از زمین‌های عمومی مورد تهاجم این گیاهان قرار گرفته است و هیچ کس به خاطر رشد درختانی که گیاهان دیگر را نابود می‌کنند، در این سرزمین خوشحال نیست. طبق گزارش سازمان حفاظت از محیط زیست نیوزلند، این مخروطیان تهدیدی برای تنوع زیستی بکر و آسیب‌پذیر این کشور و بهره‌وری کشت‌زارها و مراتع این سرزمین هستند. دولت نیوزلند نه تنها بابت از بین رفتن شدید تنوع زیستی کشورش نگران است، بلکه کاهش بهره‌وری در کشت‌زارها و مراتع را نیز از چشم این گیاهان محبوب چوب‌برها می‌بیند. در نیوزلند ده گونه گیاه مخروطی مهاجم وجود دارد که هشت گونه از آن‌ها کاج هستند (Pinus spp.) و دو گونه نیز صنوبر اروپایی (Larix decidua) و صنوبر داگلاس (Pseudotsuga sp.).

برخی گیاهان مهاجم دیگری که به ایران وارد کرده‌ایم
به جز کاج (Pinus eldarica) و سرو نقره ای (Cupressus arizonica) که گیاهانی سوزنی‌برگ یا مخروطی هستند، اقاقیا (Robinia pseudoacacia)، آتریپلکس (Atriplex canescens)، کهور پاکستانی آمریکایی (Prosopis juliflora) و اکالیپتوس (Eucalyptus camaldulensis) هم از سرزمین‌هایی دیگر آمده‌اند که نه آب و هوای آن‌ها با ما یکی است و نه رشد آن‌ها به حال تنوع زیستی ما مفید است. مثلاً اوکالیپتوس نیز یک گرمسیری است از همه بدتر این که این کاشت‌های غیراصولی و مخرب، اغلب در مناطق حفاظت‌شده که سرشار از گونه‌های ارزشمند هستند و به قیمت جان گیاهان و جانوران منحصربه‌فرد این مناطق، انجام می‌شود. مثلاً اوکالیپتوس خاک اطراف خود را سمی می‌کند، آب‌های زیرزمینی را به سرعت بالا می‌کشد و سه برابر وزنش آب جذب می‌کند و این طوری مانع رشد گیاهان دیگر می‌شود.
با توجه به آن‌چه ذکر شد، فقط می‌توانیم امیدوار باشیم امسال در روز درخت‌کاری و هفته منابع طبیعی، درختان مهاجم کمتری با دستان خودمان به محیط زیست شکننده و آسیب‌دیده و زخمی کشور تحمیل کنیم و در سال‌های بعد، اندک‌اندک رسم درخت‌کاری را به درختان و گیاهان بومی کشورمان محدود کنیم.

97598090

جنگل كاری یا جنگل‌ خواری؟!

با توجه به توضیحات ذكر شده مشخص است كه كاشت سوزنی برگان و به خصوص گونه‌هایی كه قبلا‌ اهلی شده‌اند كاری آسان و بی‌دردسر است، چون این گیاهان در خاك‌های فقیر امكان رقابت و بقای بیشتری نسبت به سایر گیاهان دارند. از طرفی خود باعث فقر بیشتر خاك و كاهش شدید تنوع زیستی می‌شوند. از بین رفتن گونه‌های بومی یكی از اثرات منفی كاشت این درختان است.
نتیجه آنكه، آنچه امروز به نام ایجاد جنگل كاری با سوزنی برگان انجام می‌گیرد بیشتر به جنگل‌خواری شبیه است تا جنگلكاری. چون هم باعث تخریب جنگل و مراتع طبیعی می‌شود و هم سود‌های سرشاری را نصیب پیمانكاران و مشاوران این پروژه‌ها می‌كند. انتظار می‌رود مسوولا‌ن محترم سازمان‌های مسوول توجه بیشتری به ذخایر ژنتیكی بومی ‌این كشور مبذول دارند. فلور ایران دارای صدها گونه گیاهی مفید و زیباست كه اگر كمی ‌دانش و درایت به كار گرفته شود به راحتی می‌توان با صرف هزینه‌های ناچیز با حفاظت از مناطق طبیعی شهری و یا استفاده از گونه‌های بومی ‌در مناطق تخریب شده از تهاجم گونه‌های بیگانه به طبیعت ایران جلوگیری كرد. البته یك شرط دارد و آن افزایش دانش مدیران و كارشناسان مسوول و اختصاص بودجه‌های پروژه‌های جنگلكاری به حفاظت از طبیعت است. اگر هم حاضر نیستند برای حفاظت هزینه كنند، دست از تخریب طبیعت بردارند

IMG_70060

تاثیرات مخرب سوزنی برگان
۱- از ۷۳۰۰ گونه گیاهی ایران فقط ۶ گونه سوزنی برگ وجود دارد که جزو فلور طبیعی ایران هستند که عبارتند از: زربین یا سرو (Cupressus sempervirens) چهار گونه از جنس ارس (Juniperus spp. ) و سرخدار (Taxus baccata) .زربین یا سرو گیاهی است که با آب و هوای مدیترانه‌ای سازگار است و از دیرباز در ایران کاشته می‌شده است. ارس از گیاهان کوهستانی است که اغلب در مناطق مرتفع البرز و کوه‌های خراسان و کپه داغ و به‌طور پراکنده در زاگرس دیده می‌شود. سرخدار نیز از گیاهان در حال انقراض ایران است که رویشگاه طبیعی آن جنگل‌های اطراف گرگان و یک جمعیت آن نیز در پارک ملی گلستان وجود دارد. کاج که تقریبا در تمامی‌‌نقاط ایران کاشته می‌شود گیاهی خارجی است و تقریبا از اجزای اصلی پروژه‌های احداث کمربند سبز در تهران و سایر شهرهای ایران است. این‌گونه احتمالا‌ از قفقاز به ایران آورده شده است. تمامی‌گونه‌های سوزنی برگ دیگری که در ایران کاشته می‌شوند نیز منشا خارجی دارند مانند سرو نقره‌ای که از آمریکا به ایران آورده شده است.

حتما بخوانید:  نگاهی جامع به فواید عسل

۲- کاشت سوزنی برگان را می‌توان نوعی تهاجم به طبیعت ایران قلمداد کرد که اتفاقا ۳۳۵ دهه پیش آمریکایی‌ها جهت اهداف اقتصادی در بسیاری کشورها منجمله ایران و برزیل فرهنگ آن را گسترش دادند. دلیل این کار نیز آن است که این گیاهان عمدتا از رشد سریعی برخوردارند و قادر به رشد در خاک‌های فقیر هستند. در ضمن چون بخش عمده بیوماس آنها در تنه ذخیره می‌شود برای صاحبان شرکت‌های تولید چوب به صرفه است.
۳-با گسترش دانش بشری و پی بردن به اشتباهات گذشته نه تنها کشت این‌گونه‌ها توصیه نمی‌شود بلکه تقریبا تمامی‌‌کشورهای پیشرفته به این نتیجه رسیده‌اند که خسارت کاشت گونه‌های سوزنی برگ به مراتب بیشتر از سود آنهاست. بر اساس آخرین یافته‌های ‌علمی که در کتاب اکولوژی گیاهی (Schulze et al. (2005 آورده شده است می‌توان به ضررهای زیر اشاره کرد:
الف) تعادل دمایی: ریزش فصلی برگ‌ها در درختان برگ‌ریز باعث می‌شود که در زمستان و بهار تبادلا‌ت انرژی در سطح خاک و در تابستان در اشکوب بالا‌یی درختان صورت می‌گیرد. در ابتدای بهار که هنوز درختان برگ ندارند، دمای خاک و بقایای گیاهی سطح خاک به سرعت افزایش می‌یابد. در نتیجه گرم شدن زمین پوشش گیاهی کف جنگل نیز فعال می‌شود. لذا بسیاری از گیاهان علفی و به خصوص ژئوفیت‌های بهاری رشد می‌کنند. رشد این گیاهان هم باعث افزایش تنوع زیستی می‌شود و هم ذخیره‌سازی مواد غذایی در اکوسیستم را افزایش می‌دهد. جالب آن است که گیاهان علفی زمانی از نیترات خاک استفاده می‌کنند که ریشه درختان هنوز فعال نیست ولی سوزنی برگ‌ها به دلیل پوشش دائمی‌‌برگ‌ها از نفوذ نور خورشید به سطح زمین جلوگیری می‌کنند. فقدان نور مانع از تشکیل و رشد جامعه گیاهی در بستر می‌شود. خاک سرد نیز مانع از تجزیه بقایای گیاهی می‌گردد.

White-Pine-Tree2

ب) تعادل آبی: سطح کل برگ‌ها و شاخه‌های سوزنی برگ‌ها از پهن برگ‌ها بیشتر است. ولی میزان تعرق در سوزنی برگ‌ها و پهن‌برگ‌ها تقریبا برابر است که علت آن کمتر بودن تبادلا‌ت روزنه‌ای سوزنی برگان است. در نتیجه درختان سوزنی برگ مقدار آب بیشتری را روی شاخ و برگ خود نگه داشته و مجددا در اثر تبخیر از دست می‌دهند. طبق مطالعات انجام شده سوزنی برگان در مقایسه پهن برگان از رسیدن بیش از ۲۰ درصد حجم باران به سطح خاک جلوگیری می‌کنند. این مقدار در کشور ایران که آب و هوای گرم وخشک دارد به مراتب بیشتر است و باعث جلوگیری از ذخیره‌سازی آب می‌شود. به همین دلیل جهت تقویت منابع آب‌های زیرزمینی در کشورهای اروپایی سعی در کاهش جنگل‌های سوزنی برگ و جایگزین کردن آنها با پهن برگ‌ها می‌نمایند.
ج) تعادل مواد غذایی: در میزان استفاده از نیترات خاک تفاوت فاحشی بین سوزنی‌برگان و پهن برگان وجود دارد. فعالیت آنزیم نیترات ردوکتاز در سوزنی برگان به مراتب کمتر از پهن برگان است. این گیاهان عمدتا ازت را به شکل آمونیوم جذب می‌کنند. لذا نیترات خاک در جنگل سوزنی برگ شسته شده و باعث افزایش اسیدیته خاک می‌شود. درختان پهن برگ به دلیل غنای پوشش کف، مقدار نیترات بیشتری جذب می‌کنند و لذا از شست‌وشوی نیترات خاک جلوگیری می‌شود. از آنجایی که بخش عمده فلور ایران را گیاهان قلیایی‌پسند تشکیل می‌دهند، افزایش اسیدیته خاک مانع از رشد بسیاری از گیاهان می‌شود.
د) تشکیل هوموس: در زیر درختان سوزنی‌برگ هوموس خام (تجزیه نشده) انباشته می‌شود. ولی هوموس زیر درختان پهن برگ بیشتر قلیایی بوده و از مواد غذایی غنی است. موجودات تجزیه‌کننده هوموس در زیر درختان پهن برگ بسیار غنی و فعال هستند. وجود رزین و سایر متابولیت‌های ثانویه مانع از تجزیه هوموس در خاک سوزنی برگان می‌شود. ظرفیت تبادل کاتیونی در حین تجزیه برگ‌های پهن برگان نسبت به سوزنی برگان بالا‌ست. لذا تشکیل هوموس در زیر درختان پهن برگ سریع‌تر و بهتر انجام می‌شود. به‌طور طبیعی سوزنی برگان در خاک‌هایی که از نظر غذایی فقیر و اسیدی‌ترند رشد می‌کنند.
۴- با توجه به توضیحات ذکر شده مشخص است که کاشت سوزنی برگان و به خصوص گونه‌هایی که قبلا‌ اهلی شده‌اند کاری آسان و بی‌دردسر است، چون این گیاهان در خاک‌های فقیر امکان رقابت بیشتری نسبت به سایر گیاهان دارند. از طرفی خود باعث فقر بیشتر خاک و کاهش شدید تنوع زیستی می‌شوند. از بین رفتن گونه‌های بومی یکی از اثرات منفی کاشت این درختان است. حدود ۲۵ درصد گونه‌های گیاهی ایران بومی‌‌و منحصرا در محدوده جغرافیایی ایران رشد می‌کنند. بسیاری از گیاهان بومی‌‌دارای جمعیت‌های کوچکی هستند و در جاهایی رشد می‌کنند که امروزه به مناطق شهری و کشاورزی تبدیل شده‌اند. معمولا‌ بسیاری از این گیاهان میزبان لا‌روهای حشرات بوده و یا به‌طور همزیست با قارچ‌ها زندگی می‌کنند. کاشت سوزنی برگان (و البته هر گیاه وارداتی دیگر) به راحتی می‌تواند شانس بقا و زندگی این حشرات و قارچ‌ها را گرفته و در چرخه‌های اکولوژیکی اخلا‌ل ایجاد می‌کنند.
۵- تفاوت عمده بیولوژیکی درختان سوزنی برگ با گیاهان پهن برگ و به خصوص گیاهان بوته‌ای و علفی در نوع گرده‌افشانی آنهاست. سوزنی برگان توسط باد گرده‌افشانی می‌کنند ولی گیاهان علفی و درختچه‌ای عمدتا توسط حشرات گرده‌افشانی می‌شوند. با جایگزین شدن سوزنی برگان در جامعه گیاهی غنای فون نیز کاهش می‌یابد. از طرفی با تخریب‌های صورت گرفته در خاک و آبیاری مصنوعی، علف‌های هرز و مهاجم و به خصوص گونه‌های خارجی، اطراف درختان سوزنی برگ را پر می‌کند که خود تهدیدی برای بقای سایر گیاهان خودروی منطقه می‌شود.
نتیجه آنکه، آنچه امروز به نام ایجاد جنگلکاری با سوزنی برگان انجام می‌گیرد بیشتر به جنگل‌خواری شبیه است تا جنگلکاری. چون هم باعث تخریب جنگل و مراتع طبیعی می‌شود و هم سود‌های سرشاری را نصیب پیمانکاران و مشاوران این پروژه‌ها می‌کند. انتظار می‌رود مسوولا‌ن محترم سازمان‌های مسوول توجه بیشتری به ذخایر ژنتیکی بومی ‌این کشور مبذول دارند. فلور ایران دارای صدها گونه گیاهی مفید و زیباست که اگر کمی ‌دانش و درایت به کار گرفته شود به راحتی می‌توان با صرف هزینه‌های ناچیز با حفاظت از مناطق طبیعی شهری و یا استفاده از گونه‌های بومی ‌در مناطق تخریب شده از تهاجم گونه‌های بیگانه به طبیعت ایران جلوگیری کرد. البته یک شرط دارد و آن افزایش دانش مدیران و کارشناسان مسوول و اختصاص بودجه‌های پروژه‌های جنگلکاری به حفاظت از طبیعت است. اگر هم حاضر نیستند برای حفاظت هزینه کنند، دست از تخریب طبیعت بردارند که ما را به خیر تو امید نیست، شر مرسان!

pine-graphic

منابع:
دوست زمین
خبر آنلاین
حامیان طبیعت روانسر
خطر درختان مهاجم

این مطلب را به اشتراک بگذارید

نظرات (65)

 • نيره Reply

  سلام
  مقالتون خيلي علمي بود من خودم دكتري كشاورزي هستم و 15 ساله مسوول فضاي سبزم ومطالعات زيادي روي كاج داشتم و در دوران فعاليتم مانع كاشت كاج شدم و از مضرات اون مطلعم و ميشه اين مطالب رو قبول كرد چون مستندات علمي محكمي داره و اگه مقالات علمي محافل علمي مورد تاييد رو بررسي كنيد متوجه زیان های خطرناک تری نیز خواهيد شد

  28 تیر 1395 at 13:30
  • ایلیا Reply

   کجاش علمی بود خانم دکتر!!؟ کو رفرنسهای معتتبرش؟ ما که بجز یک سری کلی گویی کپی شده از سایتهای دیگه کم سواد چیزی ندیدیم.

   6 بهمن 1395 at 18:16
   • ایمان Reply

    از کی تا حالا دکتری کشاورزیی مسئول فضای سبزه؟؟؟

    31 فروردین 1397 at 15:04
  • ساسان Reply

   ممکنه علمی باشد نظراتتون اما تو این وضعیت خشکسالی تنها درختی که آب زیادی نمیخاد و مقاومه همین درخت کاجه ضمن اینکه زمستون هم سبزه و خودم شخصا بخاطر سایه همیشگیش برای پارک ماشین اطراف همه املاکم رو کاج کاشتم

   25 آبان 1397 at 10:52
   • داوود Reply

    شما از سایه اش برای پارک ماشینتون استفاده میکنید در صورتیکه ذراتی که زیر درخت کاج به زمین مینشینه بسیار چسباکه و رنگ و شیشه ماشین را خراب میکنه (رزین)یک جور چسبه

    12 مرداد 1398 at 17:26
  • پژمان Reply

   به واقع از درخت کاج متنفرم
   بخشی از باغمون رو به درخواست مادر، کاج کاشیتم و چیزی جز خشکی و زشتی در این بخش باغ نیست! هیچ چیزی در اطراف درختان کاج رشد نمیکنه.
   این درخت مخصوص مناطق کاملا خشک هست و کاشت اون در شهرهای بزرگ و مناطق غیر خشک خیانت به طبیعت محسوب میشه

   8 تیر 1399 at 17:13
 • رام گل Reply

  ممنون
  بسیار زحمت کشیدید.
  فکر میکنم که خیلی تیزبینانه نگاه کردید.
  جایگزین های زیادی برای این درختان وجود دارد.
  بازم ممنونم از نگاه تیزتان

  11 مرداد 1395 at 00:13
 • Mir saeed Reply

  من با نظر شما موافق هستم:
  اگر درخت کاج خاک را اسیدی می کند ،برای خاکهای ایران بسیار مضر است چون پ هاش خاک را به عدد 7 نزدیک می کنند و این اسیدیته مورد نیاز خاک برای زراعت و باغبانی نیست .هر ساله تعداد زیادی از باغداران به توصیه گیاهپزشکان بوسیله وارد کردن سنگ معدن سولفوری یا گوگرد میکرونیزه ،اسیدیته خاک خود را که در حالت عادی بین 7.5 تا 8 می باشد را متعادل می کنند.

  28 مرداد 1395 at 00:30
  • Pedro Reply

   کاملا موافقم. ما الان ۲ سال هست که درخت کاج داخل حیاطمون هست وقتی کف حیاط هر گلی کاشتیم هیچ رشدی نداشتن , واقعا اسیدهای شدید داشتن که همه گل های مارو خشک کردن. یه ضرب المثلی هست که میگه( خلق را تقلیدشان بر باد داد ای دوصد لعنت براین تقلید )

   18 آذر 1395 at 04:58
   • علیرضا جهانیان Reply

    بسیار زیبا فرمودیدتقلید اشتباه….. انشااله روزی برسه که دیگه درخت کاج رو نکاریم

    2 آذر 1397 at 08:40
 • محمد Reply

  سلام
  مقالتون خوب بود،اما کاش کسی هم گوش میداد وعمل میکرد.من کارگر فضای سبز تهرانم.شهرداری فقط به فکر سرانه فضای سبزه هرکاری غربیها میکنن طوطی وار انجام میدن.بدون کارشناسی.مثلا از گونه های وحشی میوه استفاده کنن که زیاد نیاز به مراقبت نداره یا نه اصلاح شده ها.میگن مردم میشکننشون من میگم انقدر بکارید که شکسته ها به حساب نیادو…..آخه این چمن چیه که اگه یه روز آبو پاش ول ندی زرد میشه.چراهای زیادی وجود داره.محمد کارشناس ارشد کشاورزی دانشگاه تهران

  7 شهریور 1395 at 13:01
  • پژمان Reply

   اول که فرمودید کاگر فضای سبز شهرداری تهران انتظار این جملات دقیق رو نداشتم. مخصوصا اینکه بحث کاشت گونه های وحشی رو با علم کامل فرمودید. بعد که فرمودید کارشناس ارشد کشاورزی تعجبم برطرف شد.

   9 فروردین 1396 at 10:12
 • آذری Reply

  معمولا یک مقاله علمی از شعار گویی و داستان نویسی به دور می باشد و تلاش می گردد بر پایه آخرین یافته ها و تحقیقات علمی که در مراکز علمی معتبر دنیا صورت پذیرفته است و مورد تایید دانشمندان مطرح دنیا در زمینه مربوطه نیز می باشد مزین باش تا بشود از آن مقاله بهره برداری مفید و کاربردی کرد وگرنه تنها داستان نویسی و طرح نظرات شخصی می گردد./-

  13 شهریور 1395 at 18:21
  • سلمان Reply

   در یکی از کنفرانس های تد اعلام شد که کاج برخلاف درختان بومی جنگل هایش کانادا زندگی انفرادی دارد و به سایر درختان در مواقع کمبود مواد غذایی یا خطر کمکی نمی‌کند. این تحقیق با مطالعه روی جنگل هایش کانادا بصورت طولانی مدت بدست آمده بود.

   19 اسفند 1395 at 20:13
 • علی Reply

  یکی از روستاییان که تجربه زیادی از منطقه گرگان دارد می گفت از دلایل گرم شدن ان منطقه و کاهش برف همین کاشت بی رویه کاج است واقعا وقتی به اطراف کاج نگاه می کنی هیچ گیاهی قدرت رشد ندارد

  29 آبان 1395 at 10:30
  • روشنگر Reply

   آخه نظر یه فرد غیر مطلع از علم درختان و منابع طبیعی را مبنای تفکر و افاضه فیض خودت قرار دادی؟؟!!

   28 خرداد 1400 at 00:41
 • Pedro Reply

  حرفاتون کاملا درسته. اگه درخت کاج بیخاصیت نبود که تو خیابون های اروپا هم کاشته میشد ,درخت کاج یکی از بدترین درختان هست نه میوه میده، و نه چوبش قابل استفاده هست. جلوی پرتوهای مضر خورشید رو هم نمیگیره , سایر درخت هایی که مواد معدنی خاک رو ازبین میبرن اسمشون هست (چنار،کویر,اکالیپتوس,کنو کارپوس,گز )

  18 آذر 1395 at 04:49
 • حسین Reply

  با توجه به اینکه تمامی خواص علمی و دارویی و زیست محیطی رو موردبررسی قرار دادید، کاملا درست میگید.

  7 دی 1395 at 19:23
  • محمد Reply

   چگونه درخت کاج را خشک کنیم

   23 شهریور 1396 at 06:57
   • انسان Reply

    اول خوب فکر کن و ببین می خواهی به حرف کدام بی سوادی تکیه کنی و درخت را بخشکانی! و بعد اگر به این نتیجه قطعی رسیدی که باید درخت را بخشکانی،آنوقت مقداری علف کش بردار و با ایمان به اینکه به بشریت خدمت بزرگی می کنی، آنرا سر بکش، خودت را بکش و بشریت را از از این خفت که هم جنس توست رها کن.

    28 خرداد 1400 at 00:48
 • دانش آموز Reply

  ببخشید آیا درخت سرو هم مثل کاج باعث رشد نکردن گیاهان در اطرافش میشه ؟

  29 دی 1395 at 22:18
  • گلها طب Reply

   با سلام. خیر

   26 بهمن 1395 at 19:49
 • نیما کریمی Reply

  هنوز که هنوزه دانشجویان و حتی برخی از اساتید قادر به تفکیک دو نوشته علمی که می تواند مقاله نامیده شود و دل نوشته که بیشتر بر پایه احساسات فردی و آنی است نیستند.
  دل نوشته بالا ساختار بنیادین علمی ندارد زیرا:
  1-نوشته علمی دارای حداقل 12 رفرنس مقالات و 20 عنوان کتاب می باشد.
  2-اگر بخواهیم مقاله بنویسیم باید از به قالب خوراندن نظر شخصی پرهیز کنیم
  3-اگر آزمایش و تحقیق موثقی در این باره انجام شده با ذکر منبع درج شود که نتیجه قابل قبولی را به بار آورده باشد
  4-گروه کشاورزی تا کنون هیچ توضیح توجیه کننده ای در قبال کاشت درختان مثمر به دلیل شرایط خاص در کاشت نگهداری و برداشت ارائه نکرده و این گونه طرحها به دلیل فاقد بنیه دفاعی بودن هیچ ارزشی ندارد.
  نیماکریمی
  کارشناس فضای سبز و طراحی محیط زیست شهری

  20 بهمن 1395 at 09:19
  • مصطفی Reply

   عرض سلام خدمت آقایان علمی و کارشناس!
   مقالات مشابه در سایت های معتبر بین المللی هم ثبت شده
   به عنوان مثال این مقاله از سایت sciencedaily که تا این لحظه رتبه 2600 جهانی و 735 آمریکاست:
   https://www.sciencedaily.com/releases/2012/08/120809133803.htm

   اگر هم قراره درخت غیر مثمر کاشته بشه چرا کاج؟
   اگر هم قراره کاج کاشته بشه چرا این همه؟

   21 اسفند 1395 at 15:16
 • علی Reply

  توضیح مفصلی جناب کارشناس فضای سبز دادند و نیازبه نگارش مجدد در مورد نحوه نوشتن مقاله علمی نباشد این دل نوشته عقده گشایی اقایان سوپر مذهبی برای مقابله با یکی از سمبل های مسیحیت است چون نماد کریسمس میباشد به همین خاطر از این میترسند که چند سال دیگر در ایران هم مردم درختهای کاج داخل پارکها و منازل را به سبک مسیحیان تزییین نمایند

  3 اسفند 1395 at 09:53
  • پژمان Reply

   غیر منصفانه ترین نظر در بین نظرات ارائه شده در این پیج مربوط به شما بود. بدون هیچ دید علمی موردی را مطرح کردید که اصلا جایگاهی نداره. بنده دانشجوی دکتری کشاورزی اصلاح نباتات هستم. سابقه 15 ساله کار در مرکز تحقیقات دانشگاه شیراز رو هم دارم. هر چند این نوشته در قالب یک نوشته علمی مطرح نشد ولی ماهیت موضوع مورد بحث کاملا مورد تائید هست. پیشنهاد میکنم در ارائه نظرات کمی تعقل بفرمایید چرا که اگر در مورد موضوعی که اطلاعی از اون ندارید اظهار نظر کنید از نظر صاحب نظران به حماقت متهم میشید.

   9 فروردین 1396 at 10:20
   • آرش Reply

    بنده دانشجوی ارشد اپتوژنتیک هستم و حدود پانزده ساله که در مورد گیاهان مطالعه دارم.
    ***چه کسی چنین ادعایی دارد که درخت کاج بی خاصیت ترین درخت است!
    دانه های خوراکی کاج علاوه بر طعم مطبوعی که دارند سرشار از ویتامینهای A و C هستند.
    ترکبیات اصلی موجود در این گیاه شامل لینولئیک اسید، spathulenol، Cresol، Tridecane، Verbanol، Ethyl beptanoate، trans-Caryophyllene و … می شود
    خواص این گیاه عبارتند از درمان رماتیسم، بیماری های کلیه و مثانه و بیماری های مربوط به غشای مخاطی. از دیگر خواص آن می توان به کاهش علائم ناشی از برونشیت، سرماخوردگی، سرفه، زخم معده و سل اشاره کرد.
    شیره و یا رزین خارج شده از تنه این گیاه برای درمان دمل و جوش، زخمها، آبسه و همچنین برای شکستگی استخوان، بریدگی ها، کوفتگی ها و التهابات استفاده می شود.
    جوشانده برگهای این گیاه برای درمان سرماخوردگی و به عنوان جبران کننده کمبود ویتامین C کاربرد دارد. از روغن این گیاه همراه با روغن زیتون به صورت موضعی برای درمان دردهای ناشی از رماتیسم، برونشیتهای مزمن، دردهای سیاتیک و ذات الریه استفاده می شود.
    عطر برگهای این گیاه می تواند ریه ها و اعصاب را آرام کند. در یک مطالعه خاصیت ضد افسردگی عصاره اتانولی Pinus eldarica بر روی موشها مورد بررسی قرار گرفت. در این مطالعه نشان داده شد که عصاره برگهای سوزنی این گیاه در دز mg/kg 300 می تواند تولید reserpine ناشی از بی تحرکی را کاهش و در نتیجه خاصیت ضد افسردگی داشته باشد. مطالعات گذشته نشان می دهد که ترکیبات موجود در کاج افغانی خاصیت آنتی اکسیدانتی داشته و به صورت مثبت بر متابولیسم گلوکز تاثیر می گذارد. در مطالعه ای که بر روی ۱۰ موش مبتلا به دیابت صورت گرفت نشان داده شد که گلوکز خون با استفاده از mg/kg 200 تا ۴۰۰ از عصاره P. eldarica به صورت معنی داری کاهش یافت ولی میزان کلسترول و تری گلیسیرید تغییر نکرد. با بررسی نتایج یک مطالعه مشخص شد که صمغ درخت کاج تهرانی دارای خاصیت ضد میکروبی قوی است که می‌تواند بر روی رشد استاف یلوکوکوس‌آرئوس با کوتریموکسازول( نوعی ضد میکروب) رقابت کند و احتمالاً بر روی سوش‌های اشرشیا ‌کلی مقاوم در برابر کوتریموکسازول مؤثر است.

    6 فروردین 1397 at 12:51
  • امید Reply

   مرسی از توضیحات کامل بود.

   13 خرداد 1397 at 11:38
 • علی Reply

  بجاش کنار یا همون صدر بکارید هم همیشه سبزه هم سال دو باره میوه میده
  هم خاک خراب نمیکنه هم از میوه و برگش هم میشه استفاده کرده دما منفی ۱درجه رو هم تحمل میکنه فکر کنم برای اکثر شهر ایران مفید باشه

  18 اسفند 1395 at 00:57
 • نسترن Reply

  رهبری عزیز هم علاقه به کاشتن درخت میوه دارن

  22 اسفند 1395 at 20:45
 • محمدامین نکیسا Reply

  بسیار عالی بود. واقعا این همه درخت میوه رو کنار گذاشتیم. اگه تو هر شهرایران شهرداری فقط در 10 بلوار 5 کیلومتری به فاصله 3 متر درخت میوه بکاره، میشه 16000اصله درخت در هر شهر؛ پرتقال، لیموترش، خرما، انگور، گردو و بادام و انجیر و… و هر کدام در سال به طور متوسط 30 کیلوگرم میوه بده، میوه حداقل کیلویی 5000 تومن در 300 شهر ایران، میشه 16000*30* 5000*300=7200 میلیارد تومن در سال!!! سود اقتصادی برای کشور ایجاد میشه و نیازی به واردات نخواهد بود و مردم دچار کمبود آهن و کلسیم و بیماری های سرطان و … نمی شن. نیاز به ساخت بیمارستان و دارو و … هم کم میشه و میشه حتی صادرات خیلی خوبی هم داشت. تازه بین اون ها میشه ازسبزیجات و گیاهان دارویی، نعنا و شوید و خیار و گوجه و ریحان و سبزیجات کاشت. حالا این همه درخت میوه و فوایدش رو بذاریم کنار چرا درختان بلوط و درختانی که سریع رشد می کنند و اکسیژن دهی خوبی دارند و با بقیه درختان سازگار هستند نه!!! برای هزاران گونه پرنده و جانور در کشور پهناور ایران باید هزاران گونه درخت وجود داشته باشه… نه کاج و سرو و چنار رو فقط تکثیر و در یک روز دست مردم داده بشه و فقط همون نوع در روز درختکاری تکثیر بشه و تنوع رو کم کنه و حتی مستقیما درختی مثل کاج مانع از رشد سایر درختان میشه. کاش حد اقل اگر یک سال کاج دادن دست مردم سال بعد و بعد و بعدش دیگه گونه دیگه ای باشه…
  درخت کاج زیبایی و طراوت هم نداره، برگهاش زیبایی ندارند و رنگ سبز روشن نیست. برگ باید مثل چمن بدرخشه… درخت کاج فقط به درد کلاغ می خوره…
  پیشنهاد میکنم مختصری از این حرفهایی که زدید رو در فضای مجازی منتشر کنید چون مطلبتون خیلی خیلی عالیه

  23 اسفند 1395 at 09:37
  • پژمان Reply

   کاشت درخت میوه در بلوارها و فضاهای شهری به هیچ وجه صرفه اقتصادی نداره. دلیل اون هم نیاز به نگهداری و رسیدگی بالا در درختان میوه هست. همچنین به خاطر وجود میوه به شدت در معرض تهاجم آفت ها هستند. ولی از لحاض محیط زیستی نسبت به اغلب گونه های کشت شده امروزی مناسب تر هستند. فضای سبز باید ترکیبی از گونه های بومی همیشه سبز و گونه های میوه دار مقاوم باشه.

   9 فروردین 1396 at 10:25
  • واقع بین Reply

   بگذار ساده بگم. آخه چرا اینقدر نسنجیده سخنوری می کنید. اگر درخت میوه در کوچه و خیابان کاشته شود، عمرش به چند سال نمی کشد. ملت همیشه در پهنه،هجوم می آورند و به هوای غارت میوه ها، درختان را نابود خواهند کرد.یادمان نرود ملتی بی سواد، بی فرهنگ، بی انصاف، بی ادراک و…. هستیم البته با ادعایی بسیار زیاد.

   28 خرداد 1400 at 00:37
 • محمد Reply

  متاسفانه گویی بعضی ها فکر می کنند اگر در هر موضوعی اظهار فضل نکنند دیگران آنها را لال تصور می‌کنند، یکی از شدت ضد مذهب بودن، همه چیز را به مذهب می چسباند و دیگری از آن سوی بوم پیشنهاد کاشت خیار و گوجه در میدان های شهر میدهد، خوب اینها همه دلایلی است شاهد بر عقب ماندگی ما ملت پر مدعی، بگذریم،
  این نوشته اگرچه مقاله علمی نیست و اصلا قرار نبوده باشد ولی مطالب تجربی قابل تامل و کاربردی دارد. کاشت درختان میوه در اکثر مواقع به خاطر نیازهایی خاص اکولوژیک و حساسیت های فیزیولوژیک عملی و اجرایی در سطوح وسیع نیست، به طور مثال این درختان به سرما یا کم آبی حساس اند. خاک خوب و رسیدگی باغبانی مثل هرس و سمپاشی می خواهند ولی گونه های مثل توت، بادام وحشی، گردو و پسته بنه در برخی مواقع قابل توصیه اند. به هر روی وقت آن رسیده در کاشت بی رویه سوزنی برگ ها تجدیدنظر شود.

  2 اردیبهشت 1396 at 15:21
 • مرضيه سادات Reply

  امروز دنبال راه چاره براي ريزش برگ هاي درختان كاج در حيات منزلمون بودم كه با اين مقاله روبرو شدم.
  خيلي عالي بود و من جواب خيلي از سوال هام رو گرفتم. اينكه چرا حالا برعكس چند سال گذشته باغچه هاي سبزي كه در مجاورت درخت كاجمون هست با توجه به ابدهي و كود محصول نميده. چرا درخت هاي ميوه مون يكي يكي خشك شدن و نهال هايي كه به جاي آنها كاشتيم هم خشك مي شود.
  واقعا ممنونم و اي كاش به جاي اينكه زماني متوجه اين موضوع بشيم كه كاراز كار گذشته باشه همون اول تحقيق كنيم و نگذاري اين فاجعه رخ بده

  8 شهریور 1396 at 08:58
 • سینا Reply

  سلام بر دوستان
  باید اضافه کرد که از درخت کاج استفاده صنعتی هم میشه
  مثلا تیر برق های چوبی که از درخت کاج تهیه میشه.

  25 آبان 1396 at 21:39
 • جواد Reply

  ممنون از شما. این مطلب در مورد درخت کهور آمریکایی که به وفور در خوزستان کاشته میشه هم صدق میکنه.

  5 بهمن 1396 at 23:59
 • محمود Reply

  چرنده من تو باغم کلی کاج کاشتم هیچ ضرری ندارد و میوه ها هم پربار

  7 بهمن 1396 at 13:34
 • علی Reply

  با سلام
  معمولا حوصله نظر دادن ندارم و ترجیح می دهم در مواردی که علم کامل و کافی ندارم نظری ندهم و در مواقعی هم که سایرین جان کلام را رسانده اند نیازی نمی بینم اظهار نظر نمایم اما در این مورد به خصوص بر خود لازم داستم به چند نکته اشاره کنم.
  با این نکته که یکدست بودن پوشش گیاهی زیبایی چندانی ندارد و موجودات علاقه ای به تجمیع در آن محیط را ندارند بر کسی بوشده نیست اما
  ۱- مشکل از درخت کاج نیست مشکل از ماست که به یک موردی که پیله کردیم دیگر رهایش نمی کنیم و با افراط زیاد ان کار را بی خاصیت می کنیم.
  ۲- هر درخت دیگری را که به صورت یکدست بکاریم همین مشکلات ذکر شده البته بر حسب نوع درخت کمی متفاوت رخ خواهد داد به طور مثال من خود شاهد باغی با ۳۰۰۰ درخت پرتقال با قدمت بیش از ۳۵ سال بودم که موجودات و پرندگان علاقه ای به بودن در آن ندارند.

  ۳- اینکه در این مقاله به صورت کاملا افراط گونه یک طرفه و حتی با تکرار مکرر نکات منفی سعی در بد جلوه دادن یک نوع درخت دارد بر کسی پوشیده نیست و این از روی عقیده شخصی نویسنده وکینه ای که از این نوع پوشش دارد و از آن خوشش نمی آید به وضوح مشخص است.

  ۴- دلایل مشکلاتی که ذکر شد با کمی مطالعه دقیق و فکر کاملا مشخص است که از روی عقده گشایی و سمی جلوه دادن یک درخت اینکاری بس احمقانه است. به طور مثال علت اینکه اکثر گیاهان در اطراف این درخت رشد نمی کنند سمی بودن آنها نیست بلکه بر حسب شرایط که به طور معمول چون کاج خوب رشد کرده و ارتفاع می گیرد بر محیط پیرامون خود سایه انداخته و مانع از نور خورشید می شود که مانع رشد سایر گیاهان می گردد.
  ۵- کاج و سوزنی برگان یکی از مورد های مناسب فضای شهری هستند به جهت اینکه ریشه آنها مستقیم و عمیق به درون زمین نفوذ کرده و از منابع آب زیر زمینی استفاده می کند و به راحتی خشک نمی گردد و جلوی ریشه سایر درختان را برای ورود به تاسیسات زیر زمینی نظیر لوله کشی آب می گیردکه از بروز مشکلات و خسارات جلوگیری می کند که می توان گفت یکی از بهترین گزینه ها جهت کشت درون شهری و برون شهری است.هزینه نگه داری از این درخت بسیار کم می باشد.

  ۶- چنانچه کاج همره سایر درختان و هم اندازه و یا کمی کوچکتر و یا دیر تر کاشته شود سایر گیاهان به راحتی در کنار آن رشد نموده و لازم به ذکر است هر درخت بر حسب نوع و سن و سال و منطقه نیازمند محدوده ای جهت رشد می باشد همانند درخت گردو و بلوط و سایر درختانی که به مرور زمان مرتفع می شوند با سایه خود مانع از رشد سایر گیاهان پیرامون خود می شوند و به منطقه ای وسیع جهت رشد کافی و بالغ شدن نیاز دارند جالب اینجاست چون کاج ریشه اش پهن نمی شود زمین اطراف آن خاک نرم و خوب و بدون ریشه ای دارد و اغلب حاوی برگه های سوزنی خشک شده و پودر می باشد که بهترین نوع گیاه خاک برای گلدانها می باشد.

  ۷-همه بارها و بارها دیده ایم که کلاغ ها و گنجشک ها علاقه خاصی به این درخت دارند و و لانه های متعددی از آنها را روزانه باد از بالای درخت ها به پایین می اندازد یکی از دلایل علاقه پرندگان برای ساختن آشیانه خود مستحکم بودن درخت و و مرتفع بودن و سوزنی بودن آن است که از ورود گربه ها به داخل آن جلوگیری می کند.که در این مقاله به طرز کاملا احمقانه ای گفته شده هیچ موجودی از این درخت خوشش نمی آید. یعنی خدا هم مشکل داشته این درخت را آفریده.

  ۸-درخت کاج درختی بسیار کم دردسر و پر ثمر با شکل و شمایلی خاص و میوه هایی عجیب است اما چون ما به وفور آنرا مشاهده کرده ایم برایمان تکراری شده و جذابیتی ندارد جالب است این درخت و سرو انواع متفاوت بیشماری با زیبایی های خاص خود را دارد.

  ۹-کینه ورزی در متن مقاله به صورت خنده داری مشهود است تا آنجا که چون شاه خوشش می آمده این نوع درخت کشت شده و از این مزخرفات نویسنده نگفته چرا در طی ۴۰ سال جمهوری اسلامی کاج کاشته اند.

  ۱۰- درخت کاج از آنجا که دیر آفت می گیرد و خشک می شود به بی آبی مقاوم است و عمر طولانی دارد اغلب درختان اطرافش به مرور خشک شده اما او همچنان استوار و مقاوم و سبز زیبایی خود را به رخ می کشد نه اینکه او سایر درختان را خشک کند این نظریات بچه گانه جای بسی تعجب دارد.

  ۱۱- معمولا آدم ها با نگاه به اینکه این درخت سبز است به درختان اطراف آن نیز کمتر آب می دهند و این خود یکی از دلایل خشک شدن اطراف انهاست نه سمی بودن این درخت. نویسنده به گونه ای گفته سمی که فکر می کنیم بمب شمیایی است.

  ۱۲- لازم به ذکر است که با توجه به گرم شدن زمین و مشکل بی آبی کشورمان ایران که در یکی از مناطق بیابانی خشک کره زمین است و گرمترین دمای ثبت شده در کره زمین در کویر لوت حدود ۶۷ درجه است بهترین گزینه برای زنده نگهداشتن این منطقه استفاده از درختانی مقاوم نظیر کاج است چنانچه مجددا با افراط زیاد این گیاه پر ثمر را ببریم و گیاهانی با مصرف آب بالا و آفت زیاد و طول عمر کم بکاریم مشکل بی آبی را دو چنان کرده و خشک سالی را افزایش داده و همین طور که شاهد هستیم با باد و غبار بیشتری روبرو خواهیم شد.

  بیشتر به نظر می آید این مقاله و مقالات مشابه در زمینه های مختلف کار کارشناسی شده برای سوء استفاده از سادگی مردمان ما و زود قضاوت کنندگان کم سواد و کم فکر و افراط کردن انها به جهت از بین بردن کامل ایران می باشد. شما از همین امروز برید هرچه درخت کاج است از بیخ ببرید و به جای آن درخت گیلاس بکارید تا ببینید چه بر سر این کشور خواهد امد. همین الان هم با بی فکری و عجولانه قضاوت کردن عده ای ای و کارهای غیر کارشناسی چندین دریاچه و تالاب خاص کره زمین را خشکانده ایم لطفا جو گیر نشوید.
  خواهشا خواهشا خواهشا از روی نوک دماغتان فکر نکنید نظرات خنده دار ندهید هر کسی توانست در منزل یا درب منزل و یا در کوچه خودش یک درخت میوه خرمالو یا سیب یا گیلاسیا آلبالو یا انار یا انجیر و … بکارد و از ان محصول بگیرد بعد بیاید نظر دهد.
  لازم به ذکر است که اینجانب در منزلمان ۲۱ درخت داریم که ۳ سرو را شامل می شود و همه با فاصله ۱٫۵ متر الی ۳ متر کاشته شده اند و درخت انار و انجیر و مو و همه میوه می دهند و باغچه ای پر از گل در کنار آن داریم و درب خانه هم حدود ۳۰ درخت نارون و کاج و اقاقیا و ارار و درخت نارون و کاج در کنار هم با فاصله زیر ۱ متر هستند که در کنار یکدیگر کاشته ایم و رشد کرده اند.حدود ۳۰ سالی عمر کرده اند و هنوز همگی پایدارند.
  کاج درختی به سرما بی آبی خشک سالی و گرما آفت و… مقاوم است زودو راحت تاکثیر و رشد می کند و بهترین گزینه برای جلوگیری از بیابانی شدن محیط است و نجات دهنده کشورهایی همچون ایران است و به نوعی نجات دهنده بشیرت است.
  کاج درختی سبز در تمامی فصول که نمی گذارد شهر به طور یکنواخت بی روح و مرده به نظر برسد و در طول فصول مختلف با خزان دائمی خود را همیشه زنده و شاداب نشان می دهد . این درخت زیبا و پر ثمر بهترین آشیانه و مرکز جهت تجمیع پرندگان و لانه برای آنها می باشد.
  لطفا لطفا لطفا در کلیه مواردی که اطلاعات کافی ندارید همینجور الابختکی داستان پیرمرد همسایه که متخصص شده علت خشک شدن جنگل گلستان کاج است را برای سایرین تعریف نکنید
  مفید و پیروز و پایدار و کاج گونه و استوار باشید

  13 بهمن 1396 at 01:24
 • ايران Reply

  خیلی مطلب بیهوده ای بود من در حیاط منزلم در استان زنجان شهرخرمدره چندین درخت کاج به همراه تعداد زیادی درختهای گوناگون میوه و انواع مختلف گلها را دارم همه آنها عالی هستند در کنار هم

  28 بهمن 1396 at 23:22
 • محمود Reply

  دوست عزیز و صلحب نظر گرامی انتقاد از درختان سوزنی برگ در حال حاضر مد شده اما ۸۰ در صد درختانی که به عنوان جایگزین گفتین توان استقرار بجای کاج در ابها و خاکهای کم کیفیت و اب و هوای گر و خشک و سرد و خشک که ۷۰ درصد ایران رو شامل میشه ندارند . و اکثر اونها نسبت به افات و امراض حساس هستن

  4 اسفند 1396 at 11:15
 • geet Reply

  دوست ما راست میگن.الکی چه گیری دادید به این کاجها؟ما که از دیدن جنگل کاج کنارخونمون لذت میبریم.همیشه صدای اواز پرندگان مختلف ازتوش میاد بااینکه الان زمستونه.دشمنی با درختی به این زیبایی چه معنی میده؟فقط چون شاه خوشش میومده و چون ازخارج اومده؟واقعأ که!فقط همین درخت بی زبون مونده بود که بهش نتاخته بودید!

  4 اسفند 1396 at 23:40
 • مرتضی Reply

  مقاله به نظر من هیچ ارزش علمی ندارد و فقط یک مقاله سیاسی هست که شاید بعضیا خوششون بیاد.
  اولا که در هر کاری باید کارشناسی بشه خصوصا کاشت درخت منظور شما از این مقاله احتمالا پارک های جنگلی چیتگر و… بوده که متاسفانه ننوشتید این پارک ها کاملا کارشناسی شده ایجاد شدند و کوچکترین صدمه ایی به طبیعت نمیزنند.
  به این نکته اشاره نکردید که کاشت درختان دیگری مثل چنار و… هرکدوم به یه شکلی مشکل ایجاد میکرد و تنها درخت مناسب برای کاشت فراوان همین کاج بود. برای مثال درخت چنار رو به شکل انبوه نمیشه کاشت و آب نسبتا زیادی هم نیاز داره برای رشد تا یک مرحله ایی.
  در ضمن این صحبت ها که کاج جلوی رشد گیاهان رو میگیره اصلا صحت علمی نداره این عکس پارک بی نظیر چیتگر از ویکیپدیا برداشتم در فصل بهار کاملا سبز https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%A9_%D8%AC%D9%86%DA%AF%D9%84%DB%8C_%DA%86%DB%8C%D8%AA%DA%AF%D8%B1#/media/File:Chigar.jpg
  نکته دیگر در برخی مناطق من کاشت کاج رو دیدم برای مثال منطقه کلاردشت-مرزن آباد در مازندران. در برخی نقاط که کاج وجود داره هیچ گیاهی زیر اون کاج ها نیست و خاک کاملا سفید شده. جالبه که بقیه نقاط دارای کاج اینطور نیست. خیلیا فکر میکنند کاج این بلا رو سر خاک آورده در صورتی که اون قسمت ها همیشه همونطور بوده و کاملا خالی از جنگل های بومی هیرکانی بوده به همین دلیل درخت کاج رو کاشتن چون تنها درختیه که توانایی رشد در اون خاک ظاهرا آهکی رو داشته و بسیاز زیبا هم شده
  هر چیزی باید کنترل شده و کارشناسی شده باشه خارج از این صدمه میزنه درخت کاج هم درخت بسیار زیبا و خوشبویی هست و رسیدگی خاصی هم نیاز نداره فقط باید کارشناسی بشه که کجا کاشته بشه و به چه صورتی باشه و چه اقداماتی انجام بشه که صدماتی به مراتع یا جنگل های اطراف نزنه.

  5 اسفند 1396 at 00:33
 • احمدرضا سلیمانی Reply

  درود. به عقیده من بجای تکثیر بیمارگونه یک نوع درخت یا گل وگیاه در محیط شهری بهتر است تنوع گونه های سازگار با محیط را نیز در نظر بگیریم. متاسفانه موردی که در فضای شهری فعلی مشاهده میکنیم کاشت بیمارگونه درختان غیر مثمر بدون هیچگونه تحقیق علمی در خصوص انها توسط شهرداریها میباشد. واسف بار تر اینکه ابیاری بی مهابا برای انها انجام میشود. حال انکه با کمی دقت میتوان درختان غیرمثمر را کاهش داد و جایگزین انها درختان مثمر وبومی همان شهر را پرورش داد. با این عمل برای شهرها میتوان برند مناسب از محصول میوه ارائه نمود. مثلا به اصفهان یاپسته رفسنجان که گرچه در اغلب نقاط کشور کاشته میشود ولی از انها بعنوان یک برند محلی و مرغوب ان شهر نام برده میشود.یکی از دلایلی که کارشناسان شهرداری جهت عدم کاشت درختان مثمر مطرح میکنند این استکه میوه ان توسط مردم مصرف میشود .حال انکه این تفکر نهایت تنگ نظری و غیر متخصص بودن این افراد را نشان میدهد.

  17 اسفند 1396 at 00:50
 • حسین Reply

  با سلام
  بعنوان یک کارشناس فضای سبز، کاشت درختان مثمر در محیط شهری را یک اشتباه بسیار بزرگ میدانم. با این همه ترکیبات الاینده و هوای آلوده اولا این درختان بسرعت خشک میشوند و ثانیا در اثر عوامل آلوده کننده همانند سرب و سایر فلزلزات سنگین حاصل از سوختهای فسیلی، میوه ها و گلهای این درختان کاملا الوده و غیر قابل استفاده است. این اصل حتی شامل حیاط منازل مجاور محیط شهری نیز میشود تا چه رسد به کاشت درختان میوه در معابر پر دود شهری!!!
  کاج در مواقعی میتواند بهترین انتخاب باشد، اگرچه شخصا سروها را ترجیح میدهم. ضمنا خواص آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی و ویتامین سی بالای برگهای سوزنی کاج را نیز نباید فراموش کرد که در مقاله نیز به ان اشاره ای نشده است:

  http://navadiha.ir/%D8%AF%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B4-%D8%A8%D8%B1%DA%AF-%DA%A9%D8%A7%D8%AC/

  16 فروردین 1397 at 18:44
 • رسول Reply

  سلام
  به عینه من این نتیجه را دیدم حال کارشناسی زده شده یا نه حدود ۲۰ سال در منطقه و محل کاری که هستم دیدم که واقعا غیر از رشد خودش اجازه به رشد گیاه یا درخت دیگری نمیده ویا حتی کمتر رشد کرده و باعث وجود شیره و ترشح زیادی میشه که مثل چسب به شیشه اتومبیلایی که زیر درختا بودن می چسبید و پاک کردنش مکافات

  31 فروردین 1397 at 23:34
 • م.ابراهیمی میمند Reply

  سلام

  مقاله بدون توجه به اینکه کپی بود یا خیر ، برای من مفید بود.

  بر دستانی که به عشق ایران مینویسند هزاران بوسه.

  2 اردیبهشت 1397 at 20:56
 • میلاد Reply

  نگارنده قصد تخریب درخت کاج رو به شکل ناشیانه ای داشتن و واقعا دلیلاشون خنده داره ، اینکه شما میای میگی تو قران گفته و .. بحثو مذهبی میکنی کاملا بی ربطه به موضوع قران درمورد هیچ درختی تخصصی صحبت نکرده ، دوم اینکه اینجور که شما از سمی بودن کاج میگی پس هرکی رفته چیتگر باید تا الان مرده باشه ، دلیل خشکی سطح خاک و بی اب بودن پارک چیتگر هم کاملا مشخصه که بخاطر سایه و کمبود آب بخاطر آبیاری قطره ایه که اجازه رسیدن آب اضافی رو نمیده به بقیه جاها ، شما بعنوان نگارنده حق نداری نظر خودتو تحمیل کنی و یکی از اصل هارو زیرپا گذاشتی با این کار ، درختان میوه همونطور که دوستان اشاره کردن رسیدگی و کود و خاک مناسب و … میخواد ، هزینه زیادی داره ، تو هوای الوده تهران میوه ها قابل استفاده نیستن و حتی افتادن میوه ها باعث الودگی سطح شهر و نیاز به نظافت بیشتر رو درخواست میکنه . هیچ درختی کاشتش بصورت وسیع و تک گونه شایسته نیست و این درمورد هر درختی صادقه ، و در آخر این که شما هرچیزی رو به شاه مرتبط میکنین و بد جلوه میدین ، واقعا حیرت انگیزه این کارتون، فراموش نکنین که تموم آسفالت کشی خیابونا و زیبایی ظاهر شهرها و واردشدن خودرو و تحصیلات و خیلی چیزای دیگه توسط خاندان پهلوی صورت گرفته ، خوبه که یکمی قدرشناس باشیم بابت خوبی هایی که بهمون شده و حداقل حرمت نگه داریم

  11 اردیبهشت 1397 at 04:19
 • محمدهاشم حسینی Reply

  همه با هم «مرگ بر درخت کاج»

  29 اردیبهشت 1397 at 09:30
 • Salmefahraji Reply

  با سلام
  شیره و ترشحات چسبناک که گفته شد مربوط میشه به فعالیت آفت روی درخت و ربطی به درخت کاج نداره.

  4 خرداد 1397 at 23:32
 • جواد د Reply

  سلام دوستان
  من رشته تحصیلیم مرتبط با درخت و گیاهان نیست هرچند اطلاعات عمومیم از حد معمول بیشتر هست اما میخوام خواهش کنم از منظر دیگه ای به این کاج سوزنی که من میگم بهش کاج لعنتی و به نظرم باید این اسم رو اشاعه داد تا بتونیم جلوی ادامه کاشتش رو بگیریم آیا میدونید کاج لعنتی چقدر آب هدر میده ؟ …. سئوالم رو دوباره میگم هدر میده نه مصرف میکنه … میدونید هر ماشین بره کارواش تقریبا ۲۰ لیتر اونم اگه مکانیزه باشه آب مصرف میکنه … بیشترین دلیل مراجعه ماشینها به کارواش ها شیره ای هست که از گذاشتن ماشین زیر این درخت ها بوجود آورده اگه یه دو دو تا چهارتا کنیم حجم آبی که از محل این درخت مصرف نه هدر میره سر به فلک میکشه … خدا وکیلی حقشه اسمش رو بزاریم کاج لعنتی به جای کاج سوزنی
  ” لذا زین پس به جای واژه کاج سوزنی بگوییم کاج لعنتی “

  8 خرداد 1397 at 10:46
 • جواد د Reply

  آقا میلاد من تو حیاط خونه یه ۱۱ متریش رو دارم جدا درخت بیخودی هست البته واسه ما شاید جایگاهش همون کشورهای غربی و مناطق سردسیر هست وگرنه در هر خلقتی محسناتی وجود داره اما واسه محیط ایران اصلا جالب نیست … و درسته که شیره مال کاج نیست اما آفت رو اون داره که کنترلش سخته مثلا درخت ۱۱ متری رو چه جوری من سمپاشی کنم …

  8 خرداد 1397 at 10:50
 • پیمان Reply

  خداوند هیچ چیزی را بی دلیل خلق نکرده اینکه بگوییم درخت کاج بی خاصیت هست در صورتی که فواید بسیاری هم از جمله دارویی و زیبایی منظر و استفاده صنعتی دارد یک گفته ناصحیح و دارای تناقض است چرا که زیبایی وعطر این درخت از حداقل مزایای بارز آن است در مورد مساله ای که فرمودید بله درخت کاج اجازه به رشد گیاهی دیگر نمی دهد این نوعی سیستم رقابتی برای بقا گونه است که در اکوسیستم های طبیعی و در بین جوامع گیاهی و جانوری موردی کاملا بارز در برخی گونه ها است و گاها منجر به اثرات حاشیه یا اکوتون ها و یا حذف گونه های بیگانه وضعیفتر می شود و دلیل بر مضرات یک گونه به شمار نمی رود کاشتن هر گونه ای باید متناسب با ویژگی های اقلیمی و مورفولوژی های ساختاری و به ویژه خاک و اقلیم منطقه باشد و درکل با کاشتن بی رویه یک گونه در سطح شهر بنده نیز با شما موافق هستم اما فراموش نکنید زیبایی های آفرینش به تنوع گونه ای و اکوسیستمی هستی است درشهر تهران باتوجه به زیرساخت ها و مشکلات فراوان زیست محیطی باید تمامی جوانب برای اصول کاشت در نظر گرفته شود موفق و پیروز باشید دکتر پیمان یاوری.

  8 خرداد 1397 at 13:31
 • ابراهیم Reply

  سلام ..
  مقاله و نطرات خوندم
  در کل ترجیح میدم تو ی شهر و پارک با درختای غیر مثمر قدم بزنم تا بدون درخت با کاشت درخت میوه در سطح شهر موافق نیستم ‌‌چون همانطور که اشاره شد الودگی رو به خودش جذب میکنه
  و
  هر وقت ی درخت کاشتم به صورت تمام وقت حداقل ۵ سال ازش نگهداری کردم .‌بعد میگم چکار بکنیم و چه درختی بکاریم

  18 خرداد 1397 at 02:26
 • علی Reply

  با سلام. به نظر من کاشت درختان میوه در فضاهای شهری و جنگلی کار اشتباهی است همچنین تعریف درخت غیر مثمر برای درختان بدون میوه درست نیست همه درختان به نوعی مثمر هستند. نکته جالب درباره آلودگی شهرهایی مثل تهران این است که وارونگی هوا و بیشترین آلودگی در زمستان رخ می دهد لذا در این مورد برای کاهش آلودگی هوا فقط درختان همیشه سبز مفید خواهند بود.

  24 خرداد 1397 at 02:36
 • مهدیه Reply

  این بیشتر شبیه دیدگاه یک فرد متعصب بود تا یک مقاله علمی و پژوهشی…!!!!
  هیچوقت با مطالعه یک مقاله تحت تاثیر فرار نگیرید
  باید بیشتر مطالعه و تحقیق کرد و منابع رسمی و مورد بررسی قرار داد..

  28 خرداد 1397 at 16:07
 • امین Reply

  باسلام
  بنظر من هیچ چیز بی ارزش ومضر افریده نشده.اگرمیگیم مضر هست یعنی به علم کاملش دست نیافتیم
  باتوجه به بحران آب باید از درختان کم آب بر که اکثرا غیرمثمرها هستن استفاده کرد

  7 تیر 1397 at 22:49
 • سلیم Reply

  باید به عرض دوستان برسونم درختان میوه ای که این دوستمون اشاره کردن نیاز شدید به سموم دفع آفات دارن اولا هزینه برداره و وقت گیر دوما در سطح شهر مشکل فراوان و زیست محیطی ایجاد میکنه ازینها بگزریم درختان سوزنی برگ هم در گرما و هم در سرما مقاومت خوبی دارن مقاومت خوبی هم در برابر آفت دارن..واقعا هم زمستانها مناظره زیبلیی رو پیدید میارن

  22 تیر 1397 at 12:02
 • طاهری Reply

  نظرات همه دوستان را خوندم و هرکسی نظری راجع به نظرات دیگران داده بود.
  من در یک مقاله ای که درسال ۸۵ خوندم دلایل اصلی مضر بودن کاج را اینچنین نوشته بود: خداوند برای هر اقلیمی درخت خاص آن مکان را آفریده که بصورت خودرو رشد میکنند. کاج درخت بومی ایران نیست این درخت فوایدی در اقلیمی که بصورت خودرو رشد میکند دارد.مثلا در ارتفاعات کوهستانی که برف فراوانی میبارد از سقوط بهمن و سرازیر شدن برف به پایین کوه بصورت دیواری مستحکم عمل میکند. چون این درخت از تولید باد جلوگیری میکند در مناطقی که بارش برف و باران زیاد است یک عامل طبیعی در کنترل باد و بارانهای شدید است.
  کاج چون باد ایجاد نمیکند و چون سدی مقاوم برای حرکت هوا و تولید باد میباشد مانع از تجمع ابر در آن اقلیم میشود و از تولید باران جلوگیری میکند.که برای کنترل بارندگیهای فراوانی در مناطق بومی خود میباشد. پس کاج مناسب جایی مثله ایران که نیاز به بارندگی دارد نیست و باید درختانی که خدا به همین منظور برای اقلیم ایران آفریده کاشته شود که تولید باد میکنند و ابرها را به حرکت درآورده و موجب بارانزایی میشوند و هوای خشک و گرم را معتدل میکنند.
  حال در ایران که درختان سرو و تبریزی که خودروی طبیعت ایران است و با حرکت برگها و شاخه ها تولید باد و موجب تجمع ابرها میشوند و موجب افزایش تولید مثل دیگر گونه های گیاهی و جانوری میشوند باید کاشته شود که هم زیبایی دارد و هم طراوت هوا را بیشتر میکند در حالی که در همین پارک جنگلی چیتگر هوا همیشه ساکن است .

  3 شهریور 1397 at 07:03
 • عمیجان Reply

  هیچ رفرنس علمی ارائه نشده و کلا سعی شده صرفا دشمنی دینداران با این درخت توجیه شبه علمی شود.
  چرا که اصولا کاج نماد کریسمس در نتیجه غرب و مسیحیت است چه معنی دارد اسلام . کاج.
  اصولا یک حدیث یا یک روایت یا یک عقیده خرافی را میگیریم بعد برای علمی جلوه دادنش زمین و زمان را به هم می بافیم….. خیلی جالب است که همه معتقدین به بدی کاج یا عماعه دارند یا شدیدا مذهبی هستند…چرا؟

  16 شهریور 1397 at 14:02
 • نیما Reply

  کاش مقاله شما جبهه گیری سیاسی فرهنگی نداشت شاید ارزش مقاله بیش از ان که هست دیده میشد و در این مورد انتقاد بسیار است اما سعی کردم به جای موضع گیری به بخش علمی آن نظر داشته باشم و بس

  23 مهر 1397 at 15:19
 • الف میم پاشا Reply

  درود به همه دوستان و عوامل سایت
  ییلاق ما در کوهستانهای البرز شرقی محدوده ی دودانگه ساری قرار داره
  حقیقت ش جنگلهای اونجا رو متر به متر طی کردم ، خوشبختانه بجز یه محدوده ی ۱۰ هزار متری درخت کاج که اونم از خیلی سالها پیش کاشتند، باقی جنگل های هیرکانیه
  یادمه ۷ سالم که بود ( ۲۸ سال پیش ) وقتی وارد قسمت جنگلی کاج میشدم چند نکته تا برام سوال بود ، اول اینکه نفسم در نمیومد و حالت خفگی داشتم ، دوم کف جنگل هیچی بجز خاک و ریشه نبود ، هیچ پرنده ای هم روی درختان نبود ، هنوزم از راه دور می بینم ش متنفرم ازش

  25 مهر 1397 at 21:27
 • علی شریفیان Reply

  سلام و عرض ادب
  من خیلی تخصص در این زمینه ندارم اما چند تا اصل رو خدوتتون یادآوری میکنم :
  ۱ – خداوند هیچ مخلوقی رو بی خاصیت خلق نکرده پس کاج هم خاصیتی دارد .
  ۲ – خداوند برای هر منطقه ای اکوسیستم و اقلیم خاص خودشو قرارداده لذا در این موضوع شکی نیست که اگر موجود زنده ای (چه گیاه چه حیوان ) در منطقه ای وجود ندارد قطعاً با اقلیم منطقه سازگار نبوده پس دست بردن در کارخدا و وارد نمودن گیاه یا حیوان در منطقه ای که وجود نداشته موجب برهم زدن نظم و اکوسیستم منطقه شده و زیانبار است . این موضوع در موارد متعدد در جهان به اثبات رسیده است .
  نتیجه : بنابراین کاج یا هر درخت دیگری مفید است در منطقه و اقلیم خودش نه در جای دیگر .
  اگر درخت کاج مربوط به اقلیم ایران نیست و به دست بشر به این منطقه آورده شده است قطعاً کار اشتباهی بوده است فارغ از اینکه چه کسی و با چه قصد و نیتی این کار را کرده باشد . « با این استدلال دیگر نیاز به تحقیق علمی و ارائه رفرنس و ادله دیگر نیست . » خلاص

  9 بهمن 1397 at 15:16
 • سیروس شمس Reply

  با سلام

  ۱-درخت کاج خاک را قلیایی میکنه نه اسیدی مانند درخت سرو که بومی ایران است در زیر درخت سرو هم گیاه دیگه ای رشد نمیکنه

  ۲-به خاطر روکش روغنی که روی برگاهایش دارد و نور خورشید را بازتاب میدهد و از هدر رفت آب جلوگیری میکند

  ۳-با ریزش برگ هایش خاک را مرطوب نگه میدارد و در هنگام زمستان و یخبندان از جریان آب به سمت شاخه ها جلوگیری میکند

  ۴-گستردگی برگ های کاج بیشتر از سرو است و سایه اش از هدر رفت اب جلوگیری میکند

  میشه گفت بهترین درختی که به درد بیشتر مناطق خشک ایران میخورد درخت کاج است چون این درخت با بوم شناسی وارد ایران شده است اما درخت اوکالیبتوس که بومی استرالیا است و دمای زیر صفر ندارد بوم شناسی نشده به همین دلیل در زمستان به مشکل میخوره تنها برای نیمه جنوبی ایران که هوای گرمتری داره میخوره

  16 فروردین 1398 at 14:12
 • دوستدار طبیعت Reply

  با عرض پوزش. نویسنده مقاله دیدگاه افراطی دارد. درخت کاج، سرو و به طور کلی درختان برگ سوزنی برای طبیعت ایران بهترین نوع درخت به حساب میاد چون همیشه سبز و مقاوم و تولید کننده اکسیژن در فصل زمستان هستند و شهرهای بزرگ ایران واقعا به این درختان نیاز دارند. درختان میوه به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای فضای شهری و جنگلکاری نیستن چون آفات زیاد، رشد کند و عمر کوتاهی دارند ولی درختان برگ سوزنی بسیار مقاوم در برابر آفت و بی آبی، بومی و سازگار با طبیعت ایران ،دارای رشد سریع، همیشه سبز و زیبا و بهترین گزینه برای جنگلکاری و کاشت در شهرهای بزرگ هستند. به عنوان مثال در کشورهای آلمان، سوئیس، ژاپن و کانادا جنگلهای وسیع کاج همه جا دیدیده میشود.

  23 فروردین 1398 at 15:32

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *